IBM tworzy platformę blockchain dla firmy z branży paliwowej

770

Amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe IBM rozpoczęło ważną współpracę na rynku ropy naftowej. IBM podpisało umowę z państwową firmą Abu Dhabi National Oil Company (Adnoc), dzięki czemu wprowadzą rozwiązania blockchainu do swoich procesów operacyjnych, szczególnie w obszarze produkcji i zarządzaniu własnym produktem. Projekt pilotażowy został przeprowadzony we współpracy z IBM i tworzy system oparty na technologii blockchain – do śledzenia, sprawdzania poprawności i wykonywania wszystkich transakcji na każdym etapie operacyjnym, od produkcji do sfinalizowania umów z klientem.

Jak pokazuje współpraca IBM oraz Adnoc, możemy z łatwością zauważyć, iż projekty oparte o technologię blockchain posiadają praktyczne i niezwykle innowacyjne zastosowania – inaczej żadne wielkie firmy nie inwestowałyby w te projekty. Rynek ropy naftowej jest ogromny, a straty podczas procesów operacyjnych liczone w milionach. Aby temu zabopiec, Adnoc spróbuje przeistoczyć część własnych operacji na blockchain, dla ucyfryzowania dokumentów i przedsięwzięć spółki.

„Blockchain to niesamowity przełom. Znacznie obniży nasze koszty operacyjne poprzez wyeliminowanie czasochłonnych i pracochłonnych procesów, wzmocnienie marketingu i handlu naszymi produktami oraz stworzenie długoterminowej trwałej wartości.”  – powiedział przedstawiciel Adnoc, Abdul Nasser Al Mughairbi. „

Projekt został ogłoszony przez Abdula Nasser Al Mughairbi, ADNOC Digital Unit podczas Światowego Zgromadzenia Kapitału Energetycznego, które odbyło się w Londynie. Podczas tego wydarzenia, firma ADNOC podzieliła się swoimi pomysłami i osiągnietymi sukcesami we wdrażaniu blockchainu i innych zaawansowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Jak powiedział Abdul Nasser, wszystkie te rozwiązania pomagają znacznie poprawić efektywność operacyjną, zwiększyć rentowność i uwolnić nową wartość z zasobów ropy i gazu, aby w pełni wykorzystać ich potencjał produkcji i wydobycia.Blockchain

źródło: pixabay.com

Shell oraz ING pracują nad specjalną platformą blockchain

Wielkie firmy, zarówno z branży finansowej (ING) jak i ogromne koncerny petrochemiczne (Shell) – inwestują i rozwijają innowacje w obrębie zastosowań blockchainu. We wrześniu opisywaliśmy inicjatywę blockchain, w którą zaangażowały się jedne z największych przedsiębiorstw na świecie. Piętnaście największych firm i instytucji świata, w tym banki, korporacje, firmy handlowe i energetyczne, zapoczątkowały nowe przedsięwzięcie pod nazwą „Komgo SA”, którego celem jest dążenie do cyfryzacji handlu międzynarodowego, poprzez otwartą platformę opartą na technologii blockchain. Założycielami przedsięwzięcia są takie podmioty  jak: BNP Paribas, Citi, Crédit Agricole Group, Gunvor, ING Group, czy koncern petrochemiczny Shell.

Co sądzicie o wdrażaniu technologii blockchain do branży paliwowej? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze