HOT! | Elon Musk, Bill Gates i inni zhakowani na Twitterze

4 317

Jedna z największych platform społecznościowych na świecie – Twitter przeżyła prawdziwą gehennę. Profile prominentnych celebrytów zostały zhakowane. Wykorzystano je do promocji bitcoinowego oszustwa na ogromną skalę.

Jeddną z pierwszych ofiar był Elon Musk. Dyrektor generalny Tesli i SpaceX, został zhakowany na swoim koncie na Twitterze przez oszustów, którzy promowali scamowe bitcoin giveaway wśród prawie 37 milionów followersów miliardera:

źródło: tutaj

Adres BTC opublikowany w jednym z jego tweetów zebrał 2,52 BTC (23 131 USD) w zaledwie kilka minut!

Elon Musk mierzy się już z takimi sytuacjami od dłuższego czasu i póki co nie znalazła się recepta na to, aby tego uniknąć. Pozostaje zachować zdrowy rozsądek i trzeźwość umysłu:

Niedługo potem Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu, również padł ofiarą hakerów Podobnie jak w przypadku Muska, wykorzystali oni jego konto z 51,1 mln obserwujących do reklamowania scamerskiej działalności.

tweet ze zhakowanego konta Billa Gatesa na Twitterze
źródło: tutaj

Nie tylko Musk i Gates | Twitter podaje szczegóły ataków

Wczoraj o godzinie 19:00 czasu UTC zhakowano konta wielu znanych i majętnych osobistości. Wśród ofiar, obok wspomnianego już Muska czy Gatesa, znaleźli się Barrack Obama, Kanye West oraz były wiceprezydent USA Joe Biden.

Sam Twitter poinformował, że hakerzy najpewniej posłużyli się pracownikami firmy, którzy mieli dostęp do wewnętrznych narzędzi serwisu. Skorzystanie z nich umożliwiło przejęcie kontroli nad kontami i tweetowanie „w imieniu” ich właścicieli.

Platforma mediów społecznościowych sprawdza teraz, na co jeszcze mogły mieć wpływ działania hakerów. Twitter przywrócił już większość kont do stanu sprzed ataku.

Badając całą sprawę z zewnątrz, serwis Vice powołuje się na źródła, które miały przejąć kontrolę nad kontami. Według nich, najprawdopodobniej doszło do przekupienia pracowników Twittera w celu uzyskania dostępu do tych kont.

Zdaniem CTO startupu Make Sense Labs, Bena Sigmana, do hacku doprowadziła „silnie scentralizowana” struktura Twittera. Sigman twierdzi, że pracownicy Twittera mają dostęp do trybu „godmode”, który pozwala im tworzyć tweety z konta dowolnego użytkownika.

Prezes Twittera, Jack Dorsey, skomentował, że kierownictwo czuje się z powodu hacku okropnie:


Komentarze