Hongkong uruchomi finansową platformę blockchain

772

Władze Hongkongu, rejonu uznawanego jako jeden z największych centrów finansowych, badają zastosowania technologii blockchain w celu usprawnienia funkcjonalności logistycznej i finansowej portu morskiego w Hongkongu. Władze monetarne współpracują z dużymi bankami prywatnymi w celu uruchomienia specjalnej platformy do digitalizacji handlu i automatyzacji procesów finansowych. 

Hongkong jest jednym z kilku portów centralnych obsługujących region Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Ponadto, uznawany jest również ekonomiczną bramą do Chin kontynentalnych. Hongkong ustanowił rekord w swojej przepustowości kontenerów w 2007 r. Dzięki obsłudze 23,9 miliona TEU (równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp/6 metrów), zachowuje swój status największego portu kontenerowego obsługującego południowe Chiny i jednego z najbardziej ruchliwych portów na świecie. Nie bez powodu więc władze rozważają implementację technologii blockchain na terenie Hongkongu.

„Wierzymy, że nowa platforma wspomoże cyfryzację zarówno fizycznych, jak i finansowych łańcuchów dostaw handlowych, czyniąc proces bezpieczniejszym i wydajniejszym dla naszych klientów” – powiedział Ivy Au Yeung, CEO banku ANZ.

Projekt platformy był publicznie dostępny od początku 2017 r. Raporty instytucji wskazały, że kilka banków przeprowadziło testy na platformie finansowania handlu, wraz z HKMA (Hong Kong Monetary Authority), w celu zapewnienia przejrzystości w zakresie udostępniania danych w instytucjach finansowych. W tym czasie uczestnikami instytucjonalnymi byli: HKMA, Bank of China, Bank of East Asia, Hang Seng Bank, HSBC i Standard Chartered Bank, z Deloitte jako moderator projektu oraz spełniający funkcję audytu.

blockchain
źródło: pixabay.com

Platforma ma umożliwić bankom i ich klientom korporacyjnym składanie i rejestrowanie zamówień zakupu, faktur i wniosków o finansowanie za pomocą rozproszonych ksiąg rachunkowych, co teoretycznie powinno zmniejszyć ryzyko nieuczciwego handlu i kradzieży tożsamości, przy jednoczesnym zwiększeniu dostępu do kredytu i zmniejszenia kosztów, związanymi z prowadzeniem klasycznych kartotek i baz danych.

„Ogłoszenie jest kolejnym dowodem na to, że blockchain ma potencjał do digitalizacji handlu poprzez eliminację nieefektywnych procesów i zmniejszenie ilości papieru używanego do zapisów operacyjnych” – powiedział Vivek Ramachandran, globalny kierownik ds. Rozwoju i innowacji HSBC.

Co sądzicie o implementacji blockchainu przez władze Hongkongu? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze