Hard forki mogą destabilizować kryptowaluty

źródło: pexels.com
1 337

Mimo, że hard forki najpopularniejszych kryptowalut spowodowały zwiększoną rywalizację w przestrzeni walut cyfrowych i zmniejszenie zaufania do deweloperów, takie kryptowaluty jak Bitcoin Cash i Ethereum Classic mogą prowadzić do destabilizacji poszczególnych walut wirtualnych. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Springer’s Environmental Systems and Decisions, wydaje się potwierdzać to, analizując ponad 800 unikatowych hard forków różnych monet opartych na sieci Bitcoin. Główny autor badań, Benjamin Trump, odkrył, że niektóre z tych zmian w oprogramowaniu uszkodziły stabilność kryptowalut.

Eksperci przewidują, że forki staną się bardziej powszechne w 2018 r., Niektórzy nawet twierdzą, że możliwe jest nawet dojście do bariery 50% rozwidleń baz danych kryptowalut. Stanowi to spory problem, a takie rozwidlenia sieci mogą być główną przeszkodą w powszechnym stosowaniu i zaadaptowaniu kryptowalut do globalnego systemu finansowego.

„Tworzenie hard forków stanowi potencjalną przeszkodę dla powszechnego przyjmowania wybranych kryptowalut i zwiększa zagrożenie dla zdolności kryptowaluty do utrzymywania stabilnej i przewidywalnej platformy operacyjnej niezbędnej do jej wykorzystania jako gwaranta codziennych transakcji finansowych” – piszą w badaniu

Kryptowaluty i hard forki

Aby lepiej zrozumieć naturę forków, rozróżniamy między (a) soft forks, (b) source code forks („altcoiny”), które są inspirowane innym oprogramowaniem kryptowaluty, ale generują całkowicie niezależny blockchain, oraz (c) hard forks. Pierwsza kategoria „soft forks” generuje zmianę reguł, która tworzy bloki uznane za ważne przez stare oprogramowanie sieci. Biorąc pod uwagę soft forki, nowa kryptowaluta jest kompatybilna z oprogramowaniem pierwotnej kryptowaluty pomimo wszelkich zmian technologicznych. Podobnie, altcoiny inspirowane kodem źródłowym kryptowaluty (przede wszystkim Bitcoin lub Ethereum) tworzą unikalne łańcuchy bloków, które działają niezależnie od wszystkich innych.

Do chwili obecnej opublikowano lub udokumentowano jedynie ograniczone recenzje rozwidleń kryptowalut. Co więcej, wiele forków z blockchainu Bitcoina nie jest publicznie uznawanych, podczas gdy inne przetrwają w ciągu kilku dni lub tygodni. Obejmuje to nowsze możliwości tworzenia przez poszczególnych deweloperów za pomocą oprogramowania takiego jak Forkgen, co utrudnia śledzenie wszystkich takich rozwidleń. Inne kryptowaluty są również dobrze znane, jak na przykład Ethereum, ale brakuje im rozległej historii lub dominacji na rynku wykorzystywania kryptowaluty, która jest obecnie dominowana przez Bitcoina.

Chociaż wiele rozwidleń Bitcoina i altcoinów nie przetrwa dłużej niż kilka miesięcy początkowego użycia, wiele przetrwało lata (tj. Litecoin, Dogecoin, Vertcoin, itp.).

Komentarze