Hard fork BCH na horyzoncie – Bitcoin Cash

808

Zespół deweloperów Bitcoin Cash znany pod nazwą Bitcoin ABC ogłosił nadchodzący hard fork waluty, który ma mieć miejsce 13 listopada. Ostatnio może wydawać się że hard forki są w modzie. Mało tego przestały wywoływać niepokój wśród użytkowników i są postrzegane jako możliwość podwojenia swoich środków. Widać to wyraźnie na wykresach kiedy po ogłoszeniu informacji kurs nagle rośnie.

Hard fork BCH, czemu?

Problem dotyczy algorytmu dopasowującego trudność wydobywania (DAA). Z racji tego, że BTC i BCH są wykopywane w identyczny sposób a algorytm dopasowuje trudność do mocy sieci co 2016 bloków. Górnicy którzy są skupieni wyłącznie na zysku mogą w łatwy sposób przeskakiwać między walutą, którą aktualnie wydobywają. Wówczas moc sieci rośnie, kiedy algorytm dopasowuje trudność do mocy to wydobywanie BCH staje się mniej opłacalne i wtedy górnik wraca do pracy w sieci BTC. Moc sieci BCH maleje ale trudność pozostaje taka sama, wtedy czas wydobycia bloku się wydłuża i wpływa to negatywnie na użytkowników. Kiedy algorytm znowu dostosowuje trudność do aktualnej mniejszej mocy sieci, wtedy kopanie BCH jest bardziej opłacalne i górnicy zmieniają sieć z BTC na BCH i historia zatacza koło.

Proponowane rozwiązanie

Aby rozwiązać ten problem postanowiono zmienić algorytm dopasowania trudności (DAA).
Ma to na celu między innymi:

  • dopasowanie trudności do mocy obliczeniowej w przedziale czasowym 600 sekund
  • uniknięcie nagłych zmian w trudności kiedy moc obliczeniowa jest stabilną
  • szybkie dopasowanie trudności do nagłych zmian mocy obliczeniowej sieci

Tak więc trzeba przyznać deweloperom, że są solidne podstawy do wprowadzenia takich zmian. Póki co nie pojawiła się informacja o nowej nazwie waluty jak to miało miejsce przy pozostałych hard forkach. Szanse na zarobek i podwojenie swoich środków wydają się mało prawdopodobne, ponieważ nie mamy dwóch sprzecznych obozów jak przy pierwszym hard forku Bitcoina. W związku z tym, łańcuch z starym algorytmem będzie pewnie zwyczajnie porzucony.

Janusz Zieliński

Komentarze