Hamas: prośby o wsparcie w postaci Bitcoinów wysłuchane

1 543
Hamas to polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja palestyńska, o której chyba każdy z nas słyszał. Stany Zjednoczone, Izrael i UE uznają ją za grupę terrorystyczną. Hamas walczy z państwem Izrael i jego rządami w Strefie Gazy, którą w zasadzie kontroluje. Sytuacja autonomii staje się jednak coraz trudniejsza z powodu nałożonych przez USA sankcji, dlatego jej przywódcy poprosili pomoc. W jakiej formie? W Bitcoinach. Niedługo potem ich prośby zostały wysłuchane.

Hamas

Według artykułu opublikowanego w niedziele w Globes (najstarszej gazety finansowej w j. hebrajskim), Hamas otrzymał dwie wpłaty na jego portfel BTC. Co ciekawe, jest to portfel na platformie jednej z najpopularniejszych platform do handlu kryptowalutami – Coinbase. Donacje pochodziły z nieznanego źródła z miasta Khan Yunis, znajdującego się w południowej Strefie Gazy. Łącznie wyniosły 2500 dolarów w Bitcoinach. Omawianą aktywność w łańcuchu bloków odkrył w zeszłym tygodniu izraelski blockchainowy start-up Whitestream. Jego założyciele, Itsik Levy i Uri Bornstein, wypowiedzieli się na temat wykorzystywania kryptowalut dla działalności kryminalnych i terrorystycznych.

W kwestii odkrywania nielegalnych działalności, można powiedzieć, że blockchain sam wykonuje większość pracy. Każda aktywność w sieci jest rejestrowana i dokumentowana, dlatego później może zostać odczytana. (…) Odkodowujemy blockchainowe transakcje już od bardzo długiego czasu. Według naszych obliczeń, tylko 2% całkowitego obrotu Bitcoinem wiąże się z darknetem lub terrorystyczną bądź kryminalną działalnością.

Wynik 2% wszystkich transakcji przy użyciu BTC odnoszących się do przestępczości i terroryzmu wydaje się jednak wysoki. Połączanie „darknetu” z „terrorystyczną bądź kryminalną działalnością” jest także mylące. Należałoby określić, jaki udział ma darknet, a jaki, krótko mówiąc, przestępczość i terroryzm.

hamas

Kryzys w Strefie Gazy i błagania o pomoc

Kryzys humanitarny i gospodarczy w Strefie Gazy jest skutkiem sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i Izrael. Blokada utrzymywana przez wojsko ma brzemienne skutki dla prawie 2 milionów jej mieszkańców. Reprezentant militarnego skrzydła Hamasu, Izz ad-Din al-Qassam Brigades, jakiś czas temu wystosował ogłoszenie, w którym poprosił o donacje.

Wspierajcie finansowo nasza walkę poprzez Bitcoina.

2500 dolarów to niewielka kwota, jednak znowu powraca pytanie o stosowanie BTC w celu finansowania przestępczości i terrorystów.

Jak uważacie, czy kryptowaluty mają w tym duży udział?

Zapraszam do dyskusji!

Komentarze