Grupy pump-and-dump w środowisku aplikacji komunikacyjnych

1 054
Badacze donoszą, że w środowisku popularnych aplikacji komunikacyjnych działa coraz więcej  kryptowalutowych grup sygnałowych. Przeważnie opierają się one na dobrze znanym schemacie pump-and-dump, który jest jednym z rodzajów manipulacji rynków finansowych. Autorzy raportu zanotowali prawie 5 tysiecy przykładów zastosowania „pompki”.  Na oszustwie zarabia wiele osób, a jeszcze więcej traci. Druga pod względem wielkości giełda papierów wartościowych NASDAQ twierdzi, że posiada technologię, która umożliwi wyeliminowanie tego procederu poprzez odpowiedni nadzór.
pump-and-dump, chaincoin, fraud
Wykres ChainCoin, przez wielu uznawany za klasyczny przykład pump-and-dump.

Według badania przeprowadzonego przez Social Science Research Network (SSRN), którego wyniki zostały opublikowane 18 grudnia, na platformach komunikacyjnych Telegram i Discord pojawia się coraz więcej grup sygnałowych. Bazują one na schemacie pump-and-dump. Polega on na sztucznym i zorganizowanym podnoszeniem ceny danej cyfrowej waluty (poprzez skupowanie i promocję) w celu sprzedaży na szczycie jej popularności. Prowadzi to do przewartościowania projektu, co z kolei skutkuje gwałtownym spadkiem kursu. W The Economics of Cryptocurrency Pump and Dump Schemes możemy przeczytać, że autorzy odnotowali 4818 różnych przykładów zastosowań pump-and-dumb w ciągu 6 miesiecy – 3767 ogłoszonych za pomocą Telegram i 1051 wykorzystując Discord. Dotyczyły one ponad 300 rodzajów kryptowalut. W sumie z Discord i Telegram koszysta ok. 330 mln użytkowników.

pump-and-dump, lies, manipulacja

Pump-and-dump oraz działalność grup sygnałowych nie jest nowym zjawiskiem, jednak „ostatni wzrost liczby kryptowalut do ponad dwóch tysięcy oraz wysoce nieuregulowane krypto środowisko w dużym stopniu wpłynęło na powiększenie jego skali. (…) [Badnia] sugerują, że jest powszechne i całkiem zyskowne.” Dużo częstsze i łatwiejsze jest pompowanie ceny tokenów o małej kapitalizacji – są one zdecydowanie wrażliwsze na manipulacje. Autorzy podkreślają jednak, że sam „Bitcoin nie jest całkowicie odporny”. Znaleźli aż 82 grup odnoszących się do BTC – 76 na Telegram i 6 na Discord.

NASDAQ na ratunek?

Druga największa giełda papierów wartościowych NASDAQ wydała w listopadzie oświadczenie. Ogłosiła, że dysponuje technologią, która może zlikwidować proceder różnego rodzaju manipulacji na rynkach kryptowalutowych. Pierwszym klientem NASDAQ, który zdecydował się zaadoptować ich rozwiązanie, jest krypto giełda Gemini, prowadzona przez braci Winklevoss.

Komentarze