Grupa zadaniowa G7 | Francja przeciwko nowej kryptowalucie Facebooka?

Ostatnio opublikowany projekt Facebooka – kryptowaluta Libra – wywołał wiele kontrowersji wśród rządów z całego globu. Wskutek czego Francja powołała grupę zadaniową G7, która ma na celu sprawować pieczę nad regulacjami w tym zakresie.

 

Grupa zadaniowa G7

Wczoraj prezes banku centralnego Francji, Francois Villeroy de Galhau ogłosił powstanie grupy zadaniowej G7 w celu zbadania gwarancji regulacji kryptowalut przez banki centralne.

Villeroy podkreśla, że głównym celem nowej grupy będą kryptowaluty typu stable coin, takie jak kryptowaluta Facebooka Libra. Regulacje, o których mówił prezes Banku Francji dotyczą przepisów – od prania brudnych pieniędzy po przepisy dotyczące ochrony konsumentów – donosi paryski oddział redakcji Reuters.

Prezes banku Villeroy również oświadcza, że grupą będzie przewodził jeden z członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Benoit Coeure.

Chcemy pozostać otwarci na innowacje ze stanowczością w zakresie regulacji. To leży w interesie nas wszystkich – powiedział Villeroy oficjelom branży finansowej.

 

W skład grupy G7 wchodzą kraje najistotniejsze pod względem gospodarczym na świecie, lecz nie wszystkie. W tym: Francja (przewodnicząca), Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia, Kanada, Włochy i Wielka Brytania.

Suwerenna waluta

Jak wiemy, Libra ma być ogólnodostępną walutą cyfrową ze stałym kursem wymiany (stable coin), którą w łatwy, bezkosztowy i natychmiastowy sposób przekażemy drugiej stronie transakcji. Nie jest to jednak wizja całkowicie przychylna rządom z grupy G7.

Komitet Bankowy Senatu USA powiedział, że w przyszłym miesiącu odbędzie się przesłuchanie w sprawie planów Facebooka.

Prezes Banku Anglii z kolei, Mark Carney powiedział, że Libra musi być bezpieczna albo nic się z nią nie wydarzy. Carney powiedział również, że największe banki centralne świata muszą sprawować nad tym kontrolę.

Francja oświadczyła, że nie stoi naprzeciw nowemu instrumentowi finansowemu tworzonemu przez Facebooka, lecz stanowczo sprzeciwia się, aby Libra stała się suwerenną walutą.

Villeroy podczas piątkowej przemowy powiedział także, że stable coin musi być na nowo zdefiniowany, zwłaszcza odnośnie do tego, jak ustalić ich kursy wymiany.

Co sądzicie o grupie zadaniowej G7 ds. kryptowalut? Czy rządy będą próbowały powstrzymać ekspansję kryptowaluty Facebooka? Zapraszamy do komentowania poniżej!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze