Grayscale Bitcoin Trust handlowany jest z rekordową 36,7% zniżką

1 108

Grayscale Bitcoin Trust handlowany jest z rekordową 36,7% zniżką, ale czy jest to uzasadnione?

Grayscale Bitcoin Trust handluje z 36,7% zniżką w stosunku do rzeczywistych cen BTC i możliwe, że powodem tego jest coś więcej niż tylko trend spadkowy na rynku.

Inwestorzy z USA czekali zatwierdzenie funduszu ETF na Bitcoina (BTC) od maja 2014 r., kiedy Winklevoss Bitcoin Trust złożył wniosek o zmianę do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Z biegiem lat SEC odrzucała każdego kandydata, a ostatnia odmowa została skierowana do wniosku WisdomTree o spot Bitcoin ETF 11 października. SEC stwierdziła, że:

„Oferta nie miała możliwości uzyskania informacji niezbędnych do wykrycia, zbadania , oraz zapobiegają oszustwom i manipulacjom na rynku, a także naruszeniom zasad giełdowych oraz obowiązujących federalnych przepisów i zasad dotyczących papierów wartościowych”.

Reguły zaufania inwestycyjnego do Bitcoina istnieją od 2013 r., ale są ograniczone do akredytowanych inwestorów. Uruchomienie spotowego BTC ETF otworzyłoby rynek dla inwestorów detalicznych i szerszej gamy funduszy inwestycyjnych w branży.

W tej chwili amerykańscy regulatorzy niechętnie wypuszczają coś, co zdaniem wielu byłoby bardziej uczciwym i przejrzystym produktem dla Bitcoina. Konflikt w rzeczywistości jest taki, że podczas gdy wnioski o BTC spot ETF nadal są odrzucane, dokładnie ten sam produkt jest od dawna dostępny dla obligacji, walut globalnych, złota, chińskich akcji, nieruchomości, ropy i srebra.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), fundusz inwestycyjny o wartości 12,3 miliarda dolarów, jest obecnie notowany z rekordowo wysokim 36,7% rabatem w stosunku do posiadanych przez siebie Bitcoinów, ale może to nie być zniżka typu „kup w dół”. Luka zaczęła się po tym, jak giełda papierów wartościowych w Toronto uruchomiła w lutym 2021 r. fundusz celowy Bitcoin ETF, który jest produktem inwestycyjnym typu spot.

Co to jest fundusz giełdowy?

ETF to rodzaj papieru wartościowego, który posiada zdywersyfikowane inwestycje bazowe, w tym towary, akcje lub obligacje. ETF może przypominać fundusz powierniczy, ponieważ jest połączony i zarządzany przez swojego emitenta.

SPY, ETF, który śledzi indeks S&P 500, jest najbardziej rozpoznawalnym przykładem tego instrumentu. Fundusz jest obecnie zarządzany przez State Street i zarządza aktywami o wartości 328 miliardów dolarów.

Dostępne są również bardziej egzotyczne struktury, takie jak ProShares UltraShort Bloomberg Crude Oil (SCO). Fundusz ten korzysta z instrumentów pochodnych i ma na celu oferowanie dwukrotnej dziennej dźwigni finansowej w stosunku do cen ropy, co oznacza, że ​​inwestorzy skutecznie obstawiają spadek cen ropy.

Zakup ETF daje inwestorowi bezpośrednią własność jego zawartości, tworząc różne zdarzenia podatkowe w porównaniu z posiadaniem kontraktów terminowych i pozycji lewarowanych.

Fundusze powiernicze, takie jak GBTC, nie oferują praw umorzenia ani konwersji

Inwestycyjne fundusze powiernicze znajdują się poza władzą SEC i są faktycznie regulowane przez amerykański Urząd Kontroli Walut.

GBTC firmy Grayscale jest absolutnym liderem na rynku kryptowalut, mimo że została skonstruowana jako firma — przynajmniej w formie regulacyjnej. Fundusz inwestycyjny jest funduszem zamkniętym, co oznacza, że ​​liczba dostępnych akcji jest ograniczona.

W związku z tym akcje GBTC nie są tworzone swobodnie, ani nie oferują programu umorzenia. Ta nieefektywność powoduje znaczne rozbieżności cenowe w stosunku do bazowych zasobów Bitcoinów funduszu. W przeciwieństwie do tego, ETF pozwala animatorom rynku tworzyć i odkupywać akcje, zapewniając, że premia lub dyskonto są w większości przypadków minimalne.

Na przykład, fundusz Purpose Bitcoin ETF (BTCC.U) miał wartość aktywów netto w wysokości 3,59 USD na akcję 13 października, a akcje zamknęły się na 3,60 USD na giełdzie papierów wartościowych w Toronto. Podobnie, cena bazowa amerykańskich instrumentów pochodnych ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) wynosiła 11,94 USD 13 października, podczas gdy jej akcje były notowane na 11,95 USD.

Grayscale walczy z SEC, a to może zająć lata

W czerwcu 2022 r. zarządzający aktywami Grayscale wszczął pozew przeciwko SEC w sprawie konwersji GBTC na Bitcoin ETF typu spot. Firma czeka na ostateczną decyzję regulatora od momentu złożenia wniosku w październiku 2021 roku.

Starszy strateg prawny Grayscale, Donald B. Verrilli, stwierdził, że odrzucenie przez SEC było „arbitralne” ze względu na „niestosowanie spójnego traktowania podobnych instrumentów inwestycyjnych”. W rezultacie zarządzający aktywami podjął wyzwanie prawne w oparciu o rzekome naruszenie przez SEC ustawy o postępowaniu administracyjnym i ustawy o giełdach papierów wartościowych.

Należy zauważyć, że minęło osiem i pół roku od momentu złożenia pierwszego wniosku o rejestr Bitcoin spot ETF. Obecnie GBTC pobiera stałą opłatę administracyjną w wysokości 2% rocznie, więc 36,7% zniżki może być uzasadnione, biorąc pod uwagę, że SEC nadal odrzuca odwołania i prośby od każdego zarządzającego funduszem.

Zasadniczo produkt zaufania inwestycyjnego jest znacznie mniej optymalny niż ETF i jak dotąd Grayscale niewiele zrobił, aby zminimalizować wpływ na posiadaczy GBTC.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze