Goldman Sachs zapowiada masowe zwolnienia. Pracę straci ponad 3000 osób

2 101

Jak informuje Reuters powołując się na swoje źródła, Goldman Sachs zacznie od środy likwidować tysiące miejsc pracy. Masowe zwolnienia są spowodowane nadchodzącymi, trudnymi warunkami gospodarczymi.

Według doniesień wspomnianych źródeł, masowe zwolnienia mają dosięgnąć ponad 3000 pracowników Goldmana. Reporterzy Reuters dodają, że ujawnienie źródeł nie wchodzi w tym momencie w grę, ponieważ bank wciąż nie wydał oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

Podobną informacją na temat wyeliminowania ponad 3000 miejsc pracy w Goldman Sachs opublikował w niedzielę (09.01) Bloomberg. Zgodnie z dostępnymi danymi, bank zatrudniał łącznie na koniec 3-go kwartału 2022 roku 49 100 pracowników. Podobno znacznie poszerzył swój personel podczas pandemii COVID-19 i trwającej w roku 2021 hossy.

Zobacz też: To pierwszy metaverse na miarę XXI wieku?

Jak podają źródła Reutersa, zwolnienia w głównej mierze dotkną dział bankowości inwestycyjnej Goldmana – banki instytucjonalne spotkały się ze znacznym spowolnieniem działalności korporacyjnej w obszarze zawierania transakcji, czemu trudno się dziwić biorąc pod uwagę obecny chaos na globalnych rynkach finansowych oraz nieciekawe uwarunkowania makroekonomiczne.

Masowe zwolnienia mają także dotyczyć biznesu konsumenckiego Goldman Sachsa, czyli ramienia o nazwie „Marcus”, które wbrew początkowym założeniom przynosi straty. Źródła Reutersa podają, że CEO banku, David Solomon wysłał pod koniec roku 2022 notatkę głosowa do swoich pracowników, w której ostrzegał ich przed nadchodzącą w pierwszej połowie stycznia redukcją zatrudnienia. Rzecznik Goldman Sachs odmawia komentarza w sprawie rzekomej notatki.

Redukcja etatów Goldmana zbiega się w czasie z wypłacaniem rokrocznej premii, które to wydarzenie przypada zazwyczaj na koniec stycznia. Podobno w tym roku średnie premie pracowników bankowego giganta spadną o około 40%.

Według danych firmy Dealogic, łączna wartość fuzji i przejęć na całym świecie spadła o 37% do 3,66 bln dolarów, po osiągnięciu rok wcześniej (grudniu 2021) rekordowego poziomu 5,9 bln dolarów.

Co więcej, wartość zrealizowanych przez banki transakcji na rynkach kapitałowych (ECM) do końca grudnia 2022 (517 mld dolarów) osiągnęła najniższy poziom od początku XXI wieku i spadła o 66% w stosunku do szalenie dochodowego grudnia 2021.

Zobacz też: W tym europejskim mieście nie potrzebujesz do życia FIAT’ów, wystarczy Bitcoin (BTC)

Komentarze