Goldman Sachs nie będzie handlować kryptowalutami

871

Dyrektor generalny banku inwestycyjnego Goldman Sachs, David Solomon, obalił plotki o potencjalnym uruchomieniu kryptowalutowego trading desku w Goldman Sachs. Solomon odwołał się do informacji podawanych przez agencję Bloomberg z 2017 roku, o rzekomym utworzeniu działu do handlu kryptowalutami przez bank. Uwagi przedstawiono 10 kwietnia podczas Komitetu ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Podczas szczytu rynku byka na kryptowalutach w 2017 roku, agencja prasowa Bloomberg poinformowała, że Goldman Sachs planuje założenie biura ds. handlu kryptowalutami. W ostatnim wystąpieniu, Solomon zdementował te informacje, twierdząc, iż bank nigdy nie planował takiej działalności. Co ciekawe, Solomon dopiero teraz odpowiedział na tekst Bloomberga, po niecałych 2 latach od opublikowania tekstu, który spowodował znaczące ruchy na całym rynku kryptowalut. Dziwi więc fakt, że bank nie spróbował sprostować tych wiadomości tuż po ich publikacji.

„Pierwszy artykuł Bloomberga nie był poprawny. Podobnie jak inni, obserwujemy i pracujemy nad próbami zrozumienia rynku kryptowalut w miarę jego rozwoju, ale nigdy nie mieliśmy planów otwarcia działu handlu kryptowalutami.” – powiedział CEO Goldman Sachs, David Solomon

Jednakże, dyrektor Goldman Sachs dał do zrozumienia, iż w przyszłości mogą zainteresować się handlem kryptowalutami. Solomon nie wykluczył możliwości uruchomienia takiego działu „w pewnym momencie”. Dyrektor powołał się na brak ram regulacyjnych jako potencjalnej przeszkody dla tego typu działalności. Argument o „braku regulacji” przytaczany jest od początku ery wdrażania kryptowalut do instytucji finansowych i wielkich organizacji. Pracownicy Goldman Sachs wielokrotnie odwoływali się do tego uzasadnienia, twierdząc, że regulacje (w tym centralizacja), popchnie rynek kryptowalut do szerszego grona odbiorców.

bitcoin kryptowaluty goldman sachs kontrakty futures
źródło: pexels/pixabay

Bank Goldman Sachs – kryptowaluty i blockchain

Goldman Sachs to jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Założony w 1869 roku bank pełni rolę doradcy finansowego dla rządów, przedsiębiorstw i najbogatszych na świecie rodzin. Działa jako bezpośredni dealer w kontaktach z Bankiem Federalnym w USA. Co ciekawe, Goldman Sachs był jedną z kilku dużych instytucji finansowych, które rozpoczęły rozliczanie kryptowalutowych kontraktów terminowych na giełdach Chicago. Cboe i CME wprowadziły futuresy oparte o indeks Bitcoina w grudniu 2017 r. Sam bank zaczął wspierać startupy oparte o blockchain i kryptowaluty, aż w końcu sam analizował wdrożenie technologii blockchain.

W lutym 2018 roku giełdę kryptowalut Poloniex sprzedano firmie Circle za 400 milionów dolarów. Należy zaznaczyć, iż Goldman Sachs wspiera firmę Circle, a bank przeznaczył blisko 50 milionów dolarów w ramach rundy finansowania spółki. Circle to firma technologiczna obsługująca płatności typu P2P, założona przez Jeremy’ego Allaire’a i Seana Neville’a w październiku 2013 roku. Spółka uzyskała aprobatę Banku Światowego, który pochwalił rozwiązania technologiczne Circle.

Co sądzicie o słowach dyrektora generalnego banku Goldman Sachs? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze