Giełdy kryptowalut w Korei Południowej wycofują Litecoina

9 348

Główne giełdy kryptowalut w Korei Południowej wycofują Litecoina z obrotu.

Przepisy dotyczące kryptowalut w Korei Południowej wymagają, aby giełdy egzekwowały surowe wytyczne KYC i AML . W przeszłości główne giełdy kryptograficzne w tym kraju również wycofały z obrotu inne tokeny cechujące się dużą anonimowością. Jednak takie działania zaskakują gdyż chodzi o Litecoin, kryptowalutę z długą i dobrą historią.

KYC – poznaj swojego klienta – procedura należytej staranności oraz regulacja bankowa jaką muszą przeprowadzać instytucje finansowe oraz inne prawnie określone podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania pewnych, odpowiednich oraz trafnych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną.

AML – Anti Money Laundering, to w tłumaczeniu na język polski przeciwdziałanie praniu pieniędzy.

Główne giełdy kryptowalut w Korei Południowej wycofały Litecoina (LTC) z giełdy kilka tygodni po skoncentrowaniu się LTC na prywatności w aktualizacji MimbleWimble (MWEB).

W publicznym komunikacie w środę Upbit powołał się na ustawę o raportowaniu i wykorzystywaniu określonych informacji o transakcjach finansowych, która zakazuje anonimowych transakcji, jako główny powód zakończenia wsparcia dla LTC.

Usunięcie z listy następuje w świetle długo oczekiwanej aktualizacji MWEB, która uczyniła transakcje LTC prywatnymi, ukrywając niektóre kluczowe identyfikatory. Aktualizacja została wydana na początku tego roku, prawie dwa lata po jej pierwszej propozycji.

Giełda kryptograficzna skontaktowała się z Fundacją Litecoin, aby zrozumieć aktualizację ukierunkowaną na prywatność, a po dokładnym przeglądzie giełda zdecydowała się zakończyć obsługę transakcji LTC. Użytkownicy giełdy mają 30 dni na wypłatę środków LTC. Upbit w swoim oficjalnym raporcie powiedział:

„Zdecydowaliśmy się zakończyć obsługę transakcji dla Litecoin (LTC), ponieważ ustalono, że opcjonalna funkcja, która nie ujawnia informacji o transakcjach zawartych w tej aktualizacji sieci, odpowiada technologii anonimowej transmisji zgodnie z ustawą o szczególnych informacjach finansowych”.

Według raportu 8BTC, pięć głównych giełd kryptowalut, a mianowicie Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit i Gopax, usunęło LTC ze swojej platformy.

Upbit i inne duże giełdy kryptograficzne wydały ostrzeżenie dla inwestorów w ostatnim tygodniu maja, informując ich o ryzyku regulacyjnym związanym z poufnymi transakcjami.

Korea Południowa ma jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów dotyczących kryptowalut na całym świecie, a jednym z nich jest Ustawa o szczególnych informacjach finansowych. Zgodnie z tą zasadą giełdy kryptograficzne są zobowiązane do egzekwowania ścisłej znajomości klienta i zasad przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, a anonimowe transakcje są zabronione.

Wycofanie LTC z giełdy było bardzo oczekiwane, zwłaszcza po ostrzeżeniu przez giełdy na początku tego roku. Giełdy koreańskie wycofały również w przeszłości kilka innych monet zapewniających prywatność.

Koerański regulator kryptowalut ma jakiś problem systemowy z ochroną inwestorów i ich pieniędzy, gdyż nie potrafił zawczasu usunąć z rynku Do Kwona, którego Terra nie była pierwszym nie udanym projektem. A przyczynia się do usuwania z rynku ugruntowanej i powszechnie znanej kryptowaluty Litecoin co z pewnością nie wzbudzi entuzjazmu inwestorów ani całego rynku.

Powstaje pytanie czy inne giełdy będą postępować podobnie i przestaną wspierać Litecoina.

Na chwilę obecną kurs Litecoina to 61,9 $ na Binance i spada o prawie 3 % ale jak inne giełdy pójdą w ślady koreańczyków to może być pogrom.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze