Giełda kryptowalut Zebpay kończy działalność przez zakaz banku centralnego

1 310

Zebpay, jedna z czołowych indyjskich giełd kryptowalut zakończyła działalność, poprzez represję rządowe oraz nacisk banku centralnego na funkcjonowanie platform kryptowalutowych w kraju. Giełda posiadała około trzech milionów użytkowników oraz odegrała pionierską rolę na indyjskim rynku walut cyfrowych. Początek walki indyjskich decydentów z kryptowalutami rozpoczął się w kwietniu br., blokując wiele znanych giełd kryptowalut na terenie kraju. W czerwcu 2017 roku, aplikacja mobilna Zebpay była na 7 miejscu pod względem wszystkich aplikacji finansowych na świecie. 

„W rezultacie działań rządowych, zatrzymujemy nasze działania związane z funkcjonowaniem giełdy. Dziś o godzinie 16.00 (28 września 2018 r.)  anulujemy wszystkie niezrealizowane zamówienia kryptograficzne i zwrócimy twoje monety. Żadne nowe transakcje nie zostaną przyjęte do odwołania” – oświadczył zespół Zebpay

Firma oświadczyła, że blokowanie rachunków bankowych spowodowało upadłość Zebpay i stratę klientów, którzy znacząco ucierpią na braku czołowej platformy kryptowalutowej. „W tym momencie nie jesteśmy w stanie znaleźć rozsądnego sposobu prowadzenia giełdy wymiany kryptowalut” – dodaje zarząd giełdy. Zebpay był kiedyś największą giełdą kryptowalutową w Indiach pod względem dziennego obrotu, ale od tego czasu zniknął w zapomnieniu po rządowym zakazie. Ponadto, firmy i osoby fizyczne nie mogą korzystać z usług banków krajowych, e-portfeli i dostawców bramek płatniczych, aby kupować i sprzedawać kryptowaluty po tym, jak w kwietniu bank centralny nałożył zakaz na banki świadczące usługi związane z handlem walutami cyfrowymi.

Rynek kryptowalut w Indiach

Początek nagonki kryptowalutowej, rozpoczął się w kwietniu 2018 roku. Bank centralny Indii (RBI) polecił pożyczkodawcom, aby w ciągu trzech miesięcy zakończyli wszystkie transakcje i kontakty biznesowe z giełdami kryptowalut na terenie kraju. Po upływie terminu nałożonego przez bank centralny, tj. 6 lipca br., indyjska branża kryptowalut ogromnie ucierpiała, a większość inwestorów wycofała się z handlu – w obawie o swoje środki finansowe i problemy prawne.

Biorąc za przykład jedną z wielu indyjskich giełd kryptowalut Unocoin, która odnotowała stanowczy spadek średnich miesięcznych wolumenów transakcyjnych oraz zmniejszenie z 200 000 trade’rów do zaledwie 20 000 w ciągu trzech miesięcy od ustanowienia zakazu. Na głównej stronie internetowej Unocoin widnieje informacja, iż „Wpłaty i wypłaty w rupiach indyjskich (INR) za pośrednictwem rachunków bankowych są tymczasowo wyłączone zgodnie z dyrektywą RBI z dnia 6 kwietnia 2018 r.”

W 2017 roku, indyjski rynek kryptowalut był prężnie rozwijany, a giełdy i platformy kryptowalutowe mogły funkcjonować bez żadnych problemów. Sam fakt, iż aplikacja giełdowa Zebpay uplusowała się na 7 lokacie we wszystkich aplikacjach finansowych na świecie, pokazuje, jaki strzał w kolano zgotowali indyjscy rządzący dla innowacyjnego rynku.

Kryptowalut

Komentarze