Giełda kryptowalut Coincheck uzyskała licencję na prowadzenie działalności

źródło: pexels/pixabay
547

Niedługo minie rok od słynnego ataku hakerskiego na giełdę kryptowalut Coincheck, w wyniku którego giełda utraciła tokeny NEM warte ponad 500 milionów dolarów. W poprzedni piątek, Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) nadała spółce Coincheck prawo do legalnego prowadzenia działalności. Po ataku na Coincheck 26 stycznia ubiegłego roku, FSA przyspieszyła inspekcję wszystkich działających giełd kryptowalut na terenie kraju. W ubiegły piątek, FSA przyznało prawo Coincheck do prowadzenia wszelkich działań i świadczenia usług z zakresu wymiany kryptowalut. Giełdy walut cyfrowych nie mają prawa funkcjonować bez rejestracji w FSA.

Jak podają japońskie media, prawdopodobnie więcej giełd uzyska możliwość dalszego funkcjonowania na rynku. Po zatwierdzeniu giełdy Coincheck, została ona 17-stą, legalnie działającą giełdą kryptowalut w Japonii. Jak stwierdziło FSA, ponad 190 firm wyraziło zainteresowanie uzyskaniem licencji na prowadzenie takiej działalności na terenie kraju. Po bliższym przyjrzeniu się całej sprawie, FSA dążyło do wymuszenia lepszych metod bezpieczeństwa na giełdach kryptowalut. System handlu na giełdach nie był gotowy do obsługi klientów, aby zapewnić im największe bezpieczeństwo. Tak więc nakazano podwyższenie poziomu bezpieczeństwa platform oraz ogólnych restrykcji z zakresu KYC.

Podczas gdy Japonia stworzyła ramy regulacyjne dla giełd w zeszłym roku. Po doniesieniach związanych z atakiem na giełdę Coincheck, która utraciła 500 milionów dolarów, wydarzenie skłoniło krajowe organy regulacyjne do zwiększenia kontroli nad branżą walut cyfrowych. Giełdy kryptowalut nie mogą działać bez rejestracji w FSA. Te, w tym Coincheck, które działały przed wejściem w życie nowego rozporządzenia w kwietniu 2017 r., mogły działać jedynie dzięki wstępnym ustaleniom obu stron. Po ataku w ubiegłym roku, Coincheck zawiesił niektóre usługi „skupiając się na usprawnieniu zarządzania i kontroli wewnętrznej poprzez opracowanie planów poprawy działalności” – wyjaśniła firma. W dniu 26 listopada 2018 roku wznowiono niektóre usługi dotyczące kryptowalut, tj. depozyt, transfer, zakup i sprzedaż kryptowalut.

Kryptowalut
źródło: pexels.com

Coincheck znowu numerem jeden?

Pomimo ciężkich czasów, które wywołały ogromny strach, niepewność i brak zaufania do sfery krypto wygląda na to, że Coincheck przeszedł do pełnej operacyjności w regionie. Warto zaznaczyć, iż Coincheck była najbardziej popularną giełdą walut wirtualnych w Japonii. Niestety, atak hakerski poskutkował wycofaniem sie inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Ogólne zaufanie japońskiej społeczności kryptowalut znacząco spadło odpychając nowych, potencjalnych klientów giełdy. Giełda poprawiła zasady zarządzania oraz ponownie przeanalizowała strategię biznesową w celu zapewniania lepszej ochrony klientów. Ponadto, władze platformy poinformowały o wdrożeniu środków dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowania terroryzmu (CFT).

„Środowisko zarządzania w branży walut cyfrowych szybko się zmienia. Musimy nieustannie pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa i kontroli wewnętrznej.” – powiedział w piątek prezes Coincheck, Toshihiko Katsuya.

Komentarze