Giełda Coinbase ukarana grzywną w wysokości 3,3 mln dolarów przez Bank Centralny Niderlandów

Zgodnie z opublikowaną dzisiaj oficjalną notatką prasową Banku Centralnego Niderlandów (DNB), giełda Coinbase została ukarana grzywną w wysokości 3,3 mln dolarów. Wszystko przez naruszenie holenderskiego prawa i „świadczenie krypto-usług bez prawidłowej rejestracji„.

Prawo Niderlandów wymaga, by dostawcy krypto-usług rejestrowali się zgodnie z normami prawnymi traktującymi o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Pierwotnie, Bank Centralny Niderlandów nałożył na Coinbase grzywnę w wysokości 2,18 mln dolarów. Dziś kwota została jednak podniesiona ze względy na rozmiary dziennego wolumenu transakcyjnego giełdy Coinbase, który przekroczył wczoraj 2,3 mld dolarów. Według słów rzecznika Banku Centralnego Niderlandów:

Kwota podstawowa grzywny została podwyższona ze względu na powagę i stopień przewinienia

Organ orzekający o wysokości grzywny miał zwrócić uwagę na skalę holenderskiej bazy klientów Coinbase oraz przewagę konkurencyjną, jaką firma uzyskała dzięki łamaniu prawa, a co za tym idzie nie uiszczaniu „opłat nadzorczych”.

Zobacz też: Bankrut Celsius chce spłacać wierzycieli ze środków uzyskanych za emisję nowego tokena…

Piłeczka jest teraz po stronie Coinbase, który ma czas do 2 marca na sprzeciw wobec nałożonej kary, czego zapewne nie omieszka zrobić. Według portalu CoinDesk, który podobno rozmawiał z przedstawicielem giełdy, Coinbase rzecz jasna nie zgadza się z grzywną i „dokładnie rozważa cały proces sprzeciwów o odwołań”.

Rzecznik giełdy zapewnia, że nakaz zapłaty grzywny „opiera się na czasie, jaki zajęło Coinbase uzyskanie prawa do rejestracji w Niderlandach, a nie zawiera krytyki naszych rzeczywistych usług. Coinbase zobowiązuje się do przestrzegania przepisów we wszystkich jurysdykcjach, w których działa i będzie nadal zapewniać bezpieczne, zaufane usługi nowym i istniejącym holenderskim klientom.”

Warto zaznaczyć, że w zeszłym roku Bank Centralny Niderlandów nałożył identyczną karę na giełdę Binance, powodem której było „oferowanie krypto-usług bez licencji”.

Zobacz też: Europejski Bank Centralny: Cyfrowe Euro nigdy nie będzie programowalne…

Komentarze