Gdzie wolno kopać bitcoin? | Miningowa mapa świata
W czerwcu rząd Iranu podjął decyzję o odcięciu zasilania lokalnym górnikom bitcoin (BTC). Ponieważ ostatnio Bitcoin wzrósł do poziomów nie widzianych od 2017 r., rosnąca stawka hash odzwierciedla wznowione zainteresowanie kryptowalutą. Do 1 lipca hash rate sieci Bitcoin osiągnęło ATH.
Gdzie wolno kopać bitcoin?
Stale rosnący hash rate w wydobyciu bitcoin jest zachęcającym impulsem dla ekosystemu górniczego. Zmienność cen i wysiłki regulacyjne są w tej materii istotnymi przeszkodami. W związku z presją regulacyjną w Iranie, Cointelegraph przyjrzał się bliżej głównym krajom, w których kopanie bitcoin jest szczególnie obecne. Analizie poddano również postawy regulacyjne, które podjęto w ciągu ostatnich kilku lat w tej stale rozwijającej się branży.
Więcej informacji odnośnie aktualnej lokalizacji ośrodków miningu dla wybranych kryptowalut możecie znaleźć tutaj.
Chiny
Pomimo obecnego stanu rzeczy, chińska scena wydobycia bitcoin jest głównym graczem w globalnym hash rate. Chińskie poole podobno kopią potencjalnie 70% wszystkich monet tworzonych rocznie. Powodem tej dominacji jest w dużej mierze ogromna nadwyżka energii elektrycznej w kraju. Jest to najbardziej widoczne w prowincji Syczuan, która uważana jest za górniczą stolicę Chin. Podobno ta nadwyżka energii elektrycznej skłoniła producentów energii do zachęcania firm do zakładania działalności wydobywczej w Chinach.
Rosja
Rosja ma bardziej luźne podejście do bitcoinów i kryptowalut w porównaniu z Chinami. Nadal nie ma ostatecznego stanowiska regulacyjnego w tej kwestii. W Rosji brak regulacji bitcoin, ale jego użycie jako opcji płatności za towary i usługi jest nielegalne. Zmiana ma nastąpić latem 2019 r., ponieważ ma wejść w życie ustawa o cyfrowych aktywach finansowych.
Jako czynniki sprzyjające wydobyciu wskazuje się chłodny klimat i tanią energię elektryczną. Jednak raport z czerwca sugeruje, że górnicy kryptowalut mogą w przyszłości zostać obłożeni karami.
Iran
Rząd Iranu zajął zdecydowane stanowisko wobec kopania kryptowalut z powodu wzrostu zużycia energii elektrycznej w ciągu ostatniego miesiąca. Irańskie ministerstwo energii uważa, że działalność górnicza ponosi odpowiedzialność za nieregularny wzrost zużycia energii elektrycznej o 7%. Dodatkowo rząd Iranu stwierdził, że sieć elektryczna w kraju jest nadmiernie obciążona. Zamierza ograniczyć moc dla kryptowalutowych operatorów górniczych, dopóki nie zatwierdzi nowych taryf energetycznych.
Kanada
Kanada stała się krajem przyjaznym miningowi, który otwiera możliwości prowadzenia działalności w zakresie wydobywania kryptowalut. Kraj sklasyfikował Bitcoin jako towar. Sprawia to, że użytkownicy płacą podatki w zależności od tego, jak nabywają i używają kryptowaluty. Jeśli Kanadyjczyk otrzymuje Bitcoin jako dochód, jest on opodatkowany jako taki. Jeśli uzna go za aktywa inwestycyjne, płaci podatek od zysków kapitałowych.
Czechy i Islandia
Warto w tym zestawieniu zwrócić uwagę na Republikę Czeską. To w Czechach znajduje się Slushpool, jeden z największych basenów górniczych na świecie. Pool stanowi 7,5% całkowitej dystrybucji hash rate. Kraj jest dość elastyczny, jeśli chodzi o stanowisko regulacyjne wobec Bitcoina i kryptowalut jako całości. Rząd czeski nie uważa Bitcoina za prawny środek płatniczy i klasyfikuje kryptowalutę jako składnik wartości niematerialnych.
Podobnie Islandia stała się centrum wydobycia kryptowalut, biorąc pod uwagę jej zimny klimat i bogactwo odnawialnych źródeł energii. W lutym 2018 r. spekulowano, że zużycie energii elektrycznej w przemyśle przekroczy całkowitą ilość energii zużywanej przez gospodarstwa domowe w tym kraju.
Stany Zjednoczone
CFTC zaklasyfikowała Bitcoin jako towar we wrześniu 2015 r. i nadal traktuje go jako taki. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń dotyczących działalności górniczej, ale kilka stanów ogólnie przyjęło w tym zakresie zgoła różne podejścia.
Miasto Plattsburgh w stanie Nowy Jork jest jedynym miejscem w Stanach, które formalnie zakazało wydobycia kryptowalut w marcu 2018 r. Nastąpiło to po tym, jak miejscowi mieszkańcy zaczęli narzekać na rosnące rachunki za energię elektryczną. Miasto znajduje się w pobliżu zapory wodnej, która zapewnia tanią energię elektryczną. W marcu ubiegłego roku największy operator górniczy w Plattsburgh podobno wykorzystał 10% 104 MWh zasilania w mieście. W rezultacie rada miasta Plattsburgh wprowadziła 18-miesięczny zakaz wydobywania kryptowaluty.
Raport Crescent Electric Supply Company określił w zeszłym roku koszt wydobycia jednego bitcoina w stosunku do kosztu energii elektrycznej w każdym stanie USA. Luizjana to najtańsza lokalizacja. Po niej wymieniono Idaho, Washington, Tennessee i Arkansas. GigaWatt, największa farma górnicza w USA, znajduje się w Waszyngtonie.