Fundamentalna zmiana cyklu kryptowalut? Obiecujące, twarde dane o Bitcoine

12 890

Ostatni rajd kryptowalut powyżej Realized Price (średniej ceny nabycia BTC w łańcuchu bloków) zaskoczył wielu inwestorów zatem obserwacje ich reakcji w miarę trwania momentum będzie kluczowe by ocenić czy hossa nadal ma warunki by trwać. Co istotne, żadne momentum nie trwa wiecznie i jest przecinane korektami w czasie których inwestorzy realizują zyski. Ciekawym jest jednak fakt, że mimo sporej wyprzedaży indeksów w USA, Bitcoin dziś nadal utrzymuje siępowyżej 22 500 USD pokazując siłę i mocne fundamenty psychologiczne odbicia z ostatnich dni. Poniższe dane on-chain z Glassnode pokażą co robili w ostatnich dniach górnicy oraz inwestorzy długo i krótkoterminowi. Część z nich zrealizowała zyski, wykorzystała odbicie by ograniczyć straty lub wyjść na zero. Inwestorzy długoterminowi jednak trzymają się mocno dając nadzieję na dalsze wzrosty. Przejdźmy zatem do danych.

Źródło: Glassnode

Procentowa podaż w zysku jest metryką, która pozwala śledzić, kiedy może nastąpić ożywienie rynku (w tym przypadku raczej równowaga między stratą a zyskiem), wychodząc z fazy bessy w czasie której dominują straty. Okres przejściowy można uznać za obecny gdy procentowa średnia tygodniowa podaży w zysku mieści się w przedziale od 55% do 80%. W czasie ostatniego rajdu procent podaży w zysku wzrósł do ponad 67% sygnalizująć okres przejściowy, w czasie którego stopniowo odwraca się główny trend. Wzrost o 12% skok w ciągu zaledwie dwóch tygodni był jednym z najbardziej dynamicznych skoków rentowności w porównaniu do poprzednich rynków niedźwiedzia. Wiele BTC zmieniło właścicieli poniżej 23 300 USD.

Źródło: Glassnode

Ostatni skok cenowy do poziomów 23 000 USD wiązał się z odzyskaniem wielu kluczowych poziomów on-chain, historycznie oznaczało to psychologiczną zmianę we wzorcach zachowania inwestorów. Powyżej widzimy dwa modele: Ceny inwestorów (17,400 USD) oraz Delty cenowej (11,400 USD). Cena inwestorów w tym przypadku odzwierciedla cenę nabycia wszystkich BTC, które zostały wydane przez górników. Delta oblicznana jest z różnicy między 'Realized Cap’ a 'All-time Average Cap’ dzięki czemu powstaje koncepcja dna on-chain. Bessa z lat 2018 – 2019 trwała bardzo podobnie długo i przez podobną ilość czasu cena znajdowała się w fazie 'odkrywania dna’ (zielone pionowe słupy na wykresie). Widzimy jednak, że tym razem wciąż nie został wybity poziom cenowy delty, który znajduje się obecnie przy 11,400 USD. Jednak by cena znów zwróciła się w kierunku 'delty’ musiałaby mieć miejsce kolejna olbrzymia fala kapitulacji (przedłużenie bessy), a w tej mierze podobieństwo z 2018-2019 zniknęłoby.

Źródło: Glassnode

Historycznie, każda gwałtowna zmiana w podaży (niezrealizowanej) rentowności motywuje inwestorów do reakcji, co można zmierzyć za pomocą metryki on-chain przedstawiającej zrealizowany zysk oraz stratę. Ten wskaźnik Glassnode mierzy różnicę między wartością BTC w momencie sprzedaży i w momencie kupna i przedstawia tygodniową wielkość zrealizowanych strat i zysków. Obecna bessa, która rozpoczęta jesienią 2021 roku, ma za sobą już dwa wyjątkowo duże kapitulacje, gdy inwestorzy realizowali stratę netto odpowiednio -2,9% i -3,7% kapitalizacji rynkowej w ciągu tygodnia. Dziś w końcu widzimy dominację tygodniowych zysków. To wygląda obiecująco po silnej presji delewarowania, która wystąpiła w drugiej połowie 2022 roku.

Źródło: Glassnode

Wolumen BTC mających ponad 6 miesięcy (tak zwana stara podaż) wzrosła o 301 tys. BTC od początku grudnia. Podkreśla to siłę przekonań HODLerów w ostatnim rajdzie. Podaż posiadana przez inwestorów o największym poziomie przekonania zmieniła główny trend ze spadków o 314 tys. BTC miesięcznie do wzrostu o 100 tys BTC miesięcznie.

Źródło: Glassnode

Podobnie jak krótkoterminowi inwestorzy, również górnicy skorzystali z niedawnego wzrostu cen i wzmocnili swój bilans. Wskaźnik Puell przedstawia stosunek zagregowanych dziennych przychodów górników (denominowanych w USD) do ich średniej rocznej. Pokazuje on, że względny dochód górników w ostanim czasie wzrósł o 254% w porównaniu do początku stycznia. Obrazuje to ogromny stres finansowy, którego doświadczała branża przez cały rynek niedźwiedzia.

Podsumowanie

Poprawa warunków on-chain nie determinuje oczywiscie spadku lub wzrostu Bitcoina jednak przedstawia szczegóły obecnej sytuacji rynkowej. Wobec zblizającego się halvingu i ponad 30% wzrost BTC od początku roku spora część rynku nabrała przekonania, że kryptowaluty zmieniły momentum co może sprzyjać spadku podaży i wzrostom cen. Kluczowe pozostanie jednak zachowanie krótkoterminowych inwestorów, ponieważ ilość posiadanych przez nich BTC w zysku przekroczyła 97% wskazując, że grupa ta prawdopodobnie będzie głównym źródłem podaży w najbliższym czasie.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze