FSA (Japonia) wyznacza kierunek dla regulacji kryptowalut i ICO’s

990
Pod koniec ubiegłego tygodnia, japońska agencja regulująca rynki finansowe, opublikowała rozporządzenie określające nowy kierunek dla regulacji kryptowalut i ICO’s. Raport został wydany zaraz po jedenastym spotkaniu roboczym Financial Services Agency (FSA), która przyznała w nim, że szybki postęp technologiczny stwarza nowe wyzwania dla organów tworzących prawo. Zawierał także wszystkie dotychczasowe rekomendacje, zatwierdzone na poprzednich dziesięciu spotkaniach.

FSA, regulacje, Japonia

FSA podlega japońskiemu parlamentowi i jest odpowiedzialna za nadzór nad działalnościami finansowymi w kraju. Każda z firm, która zamierza emitować aktywa inwestycyjne, wymaga rejestracji i odpowiedniej akredytacji agencji. Ich raport na temat wirtualnych walut i Initial Coin Offerings (ICO’s) był od jakiegoś czasu przedmiotem wielu plotek. Jego wydanie można potraktować jako zajęcie jednoznacznego i zdecydowanego stanowiska japońskich władz wobec kryptowalut. W dokumencie możemy przeczytać, że organ zaprasza do współpracy inne instytucje przy tworzeniu ram regulacyjnych dla cyfrowych walut. Jako uzasadnienie, podaje szybki postęp technologiczny i wciąż zmieniające się wymagania prawne z nim związane.

Z tego powodu, zachęcamy inne organizacje do włączenia się w tą działalność.

FSA pragnie w ten sposób przyspieszyć prace nad tworzeniemi struktury legislacyjnej. W pażdzierniku przyznała akredytację Japan Digital Foreign Money Trade Affiliation. Dzięki niej, organizacja mogła włączyć się w przygotowywanie zasad prawnych obowiązujących giełdy kryptowalutowe.

ICO i privacy coins pod lupą

Jak oczekiwano, FSA wprowadziła ograniczenia dotyczące privacy coin listings oraz tzw. margin trading. ICO’s będą podlegały Financial Instruments and Exchange Act i mogą podchodzić pod inne regulacje (w zależności od charakteru ICO).

FSA, Japonia, regulacje, prawo ,ICO

Według lokalnych mediów, proponowane zmiany zostały bardzo pozytywnie przyjęte – nie mają prawie żadnych krytyków. Oznacza to, że najprawdopodniej będą w całości przyjęte jako ramy prawne. W sierpniowym wywiadze dla Reuters, nowy komisarz FSA Toshihide Endo zapewnił, że agencja nie zamierza delegalizować sektora kryptowalut.

Chcemy, aby [sektor kryptowalut] rozwijał się w ramach odpowiednich regulacji.

Japonia podchodzi bardzo poważnie do tematu regulacji prawnych dotyczących cyfrowych walut. Charakteryzuje to wysoko rozwinięte państwa – jak uważacie, kiedy Polska osiągnie ten poziom? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze