Francuzi o krok od obniżenia podatku od zysków z kryptowalut

851
Francuzi zacierają ręce. Komisja finansowa niższej izby parlamentu poparła obniżkę podatku od zysku z inwestycji w kryptowaluty. Nowa stawka ma zrównać się z wielkością podatku od dochodów z tradycyjnych aktywów i wynosić teraz 30%, czyli o 6,2% mniej niż poprzednia. Aby zmiana weszła w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda reszty parlamentu.

Francja, Francuzi, podatki, stawka, kryptowaluty

Obecnie zyski z handlu kryptowalutami opodatkowane są we Francji łącznym podatkiem w wysokości 36,2% – 19% plus 17,2% składek na ubezpieczenie społeczne. Nowa stawka ma wynosić 30%, czyli tyle samo co ta dotycząca aktywów niezwiązanych z nieruchomościami.

Poprawka obniżająca stawkę podatku od zysku z kryptoinwestycji została naniesiona do projektu ustawy budżetowej na rok 2019. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez parlament, obniżka wejdzie w życie w styczniu tego samego roku. Francuzi wyznaczają się ostatnio dużą aktywnością, jeśli chodzi o pracę nad stworzeniem odpowiedniego systemu regulacji i ram prawnych dla obrotu cyfrowymi walutami.

podatki, Francuzi, Francja, regulacje, prawo

W kwietniu bieżącego roku francuska Rada Państwa pod naciskiem obywateli zmieniła kategoryzację bitcoin’a i określiła go mianem ruchomości. Spowodowało to redukcję stawki podatkowej z 45% na 19%. Wyjątek stanowiły dochody z tytułu miningu – w tym przypadku opodatkowanie się nie zmieniło. Co więcej, minister finansów Bruno Le Maire powołał specjalną grupę zadaniową w celu opracowania odpowiednich regulacji. Rząd zaproponował także zakaz handlu kryptowalutami przewidziany dla firm inwestycyjnych, dopóki rozwiązania prawne nie zostaną zaimplementowane.

Więcej pisaliśmy o tym tu: https://bithub.pl/wiadomosci/francja-zmniejsza-podatek-dochodowy-od-obrotu-kryptowalutami-z-45-do-19-procent/

Sam Le Maire przyznał się do zmiany poglądów na temat technologii blockchain.

Rok temu byłem neofitą, ale teraz jestem pasjonatem. Zabrało mi to rok. Wykażmy się pedagogicznym podejściem w stosunku do naszych obywateli, aby Francja stała się głównym ośrodkiem blockchain’a i krypto innowacji w Europie.

Z kolei Pierre Noizat z blockchain.io twierdzi:

Mocno wierzę, że Francja ma potencjał, aby w przyszłości stać się centrum blockchain’a; kształcimy jednych z najlepszych inżynierów w Europie, a społeczność związana z technologią blockchain wciąż się rozrasta. Będzie to jednak możliwe, jeśli rząd weźmie sprawy w swoje ręce i nie pozwoli naszym talentom uciec do innych krajów z powodu braku regulacji (…).

Czy Francja stanie się potentatem w dziedzinie krypto czy nie, obniżka podatków to zawsze dobry pomysł. Nie miałbym nic przeciwko, jeśli w tej sferze polscy prawodawcy braliby przykład ze swoich francuskich kolegów.

Komentarze