Firma Square uzyskała patent dla płatności kryptowalutami

źródło: pixabay.com
1 958

Square, amerykańska firma płatnicza pracująca nad nowymi możliwościami płatności (w tym kryptowalutami), uzyskała patent od Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) dla wykorzystania kryptowalut w codziennych płatnościach i konwertowaniu na waluty fiducjarne, m.in. dolara amerykańskiego. Square zdobyło patent na sieć płatniczą, która pozwala akceptować płatności w dowolnej walucie i zostanie wykorzystana przez współpracujące firmy, m.in. restauracje, czy kawiarnie. Patent w szczególności opisuje proces, który pozwala wyeliminować opóźnienia w transakcjach kryptowalutowych.

Firma złożyła wniosek patentowy, który został opublikowany 21 sierpnia i zatwierdzony przez Urząd Patentowy i Znaków Towarowych USA. Wniosek został po raz pierwszy złożony we wrześniu 2017 r. Proces ten polega na tym, że wszystkie firmy współpracujące ze Square, mogą akceptować kryptowaluty oprócz innych rodzajów płatności. Tradycyjne transakcje płatnicze mogą być realizowane w ciągu sekund, co sprawia, że konsumenci chcą tego samego od kryptowalut. Firma twierdzi, iż patent przyspieszy implementację transakcji kryptowalutowych oraz zachęci więcej osób do zagłębienia się w świat walut wirtualnych.

Patent ten szczegółowo opisuje proces, który pozwala systemowi kasowemu wyeliminować opóźnienia w transakcjach kryptowalutowych, zapewniając, że nawet transakcje Bitcoinami mogą być zatwierdzone z mniej więcej taką samą szybkością, jak transakcja kartą płatniczą. Firma zrealizuje to poprzez prywatny blockchain, który rejestruje transakcje z portfeli zarządzanych w systemie Square w czasie rzeczywistym, umożliwiając systemowi POS zidentyfikowanie zmienionych sald zanim transakcje zostaną zapisane do blockchainu.

„Technologia ta odpowiada zapotrzebowaniu w tej dziedzinie na usługę płatniczą zdolną do zaakceptowania większej różnorodności walut (w tym kryptowalut), a konkretnie dla usług płatniczych w celu rozwiązania lub złagodzenia problemów związanych z transakcjami z takimi walutami. W szczególności, usługa płatnicza opisana w niniejszym dokumencie może ułatwić transakcje w czasie rzeczywistym (lub zasadniczo), umożliwiając klientowi płacenie w dowolnej walucie (bądź kryptowalucie), podczas gdy akceptant może otrzymywać płatność w wybranej przez siebie walucie fiducjarnej” – opisano w patencie

Firma płatnicza Square nie jest pierwszym pośrednikiem, który pozwoliłby na korzystanie z kryptowalut jako metody płatności. Firma transferuje otrzymane waluty cyfrowe na waluty fiducjarne, tj. dolar amerykański – co jest również dobrym planem marketingowym dla firm akceptujących takie metody płatności. Jednym z pierwszych wśród płatności kryptowalutami została firma BitPay, który rozpoczęła wdrażanie transakcji Bitcoinami w restauracjach, barach. BitPay został założony w 2011 roku, kiedy Bitcoin stawiał swoje pierwsze kroki na globalnym rynku.

Square nie jest również jedyną firmą, która stara się o opatentowanie możliwości płatniczych w kryptowalutach. W lipcu br., MasterCard, gigant świadczący globalne usługi finansowe, uzyskał patent dotyczący metody łączenia aktywów kryptograficznych typu blockchain z kontami walut fiducjarnych. Firma twierdzi, iż ich celem jest przyspieszenie transakcji z użyciem kryptowalut oraz zminimalizowanie potencjalnych oszustw w sieci.

Co sądzicie o patencie Square? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze