Fala bankructw zaleje rynek crypto? Kontrowersje wokół KuCoin

W ostatnim czasie byliśmy świadkami pogłosek na temat potencjalnej niewypłacalności giełdy KuCoin, która w ofercie ma ponad 700 cyfrowych aktywów i blisko 10 milionów handlujących klientów, co stawia ją w pierwszej dziesiątce największych crypto-giełd świata. Plotki brzmiała tym bardziej złowieszczo gdy sięgnelibyśmy głębiej i zorientowal się, że jednym z inwestorów w KuCoin był fundusz Jump Crypto, który finansował również upadły projekt Luna/Terra. Historii Luny nie ma potrzeby ponownie przestawiać p projekt naraził na wielomiliardowe straty inwestorów i ostatecznie zbankrutował. Oczywiście sama zbieżność inwestorów fakt nie może stanowić o potencjalnie prawdopodobnym upadku giełdy KuCoin, a wszelkie plotki wokół niego należy traktować z ostrożnością. Poniższy artykuł należy traktować wyłącznie jako zbiór wiadomości na ten temat.

Właściciel giełdy FTX, miliarder Sam Bankman-Fried wskazywał w jednym z najnowszych wywiadów, że istnieje sporo kryptowalutowych giełd, które czeka upadek – nie wskazał jednak żadnej konkretnej. CEO KuCoin, Johnny Lyu na swoim Twitterze zdementował pogłoski i uznał to za typowy FUD jednak komentarze klientów pod jego wpisem mają mieszany wydźwięk i sugerują frustrację części klientów giełdy. Jednocześnie użytkownik Twittera o nazwie ’Otteroooo’, który twierdził, że posiada dostęp do informacji poufnych wedle których giełda niebawem może zawiesić wypłaty klientów i usunął już swoje konto. Wiarygodność informacji przekazanych przez Otterroooo jest podważana przez kryptowalutową społeczność. Przyjrzyjmy się co na ten temat mówił ostatnio Twitter:

Aktywny na Twitterze szef giełdy KuCoin zdementował zarzuty. Komentarze pod wpisem dają jednak mieszany obraz sytuacji.
Nie jest jasne co miał na celu przekazywany tweet. Warto podkreślić jednak, że wywoływanie paniki stało się w ostatnim czasie pewnego rodzaju modą na spadającym rynku, którego wiarygodność została podważona wraz z upadkiem Luny oraz m.in. zamieszaniem związanym z funduszem 3 Arrows Capital.
KuCoin przekazywał w ostatnim czasie informacje o inwestycji w projekt przez znany fundusz z Wall Street, Susquehanna International Group. Informacja ta jeszcze bardziej oddala wizję bankructwa. Zaangażowanie funduszu w perspektywie potencjalnej niewypłacalności wydaje się niedorzeczne i wspiera stanowisko KuCoin.
Giełda FTX zaoferowała przejęcie rezerwy cyfrowych aktywów należących do Voyagera. FTX wyraźnie chce wchłaniać coraz większą część rynku i może cieszyć się poparciem ze strony największych funduszy inwestycyjnych jak BlackRock. Sam Bankman-Fried poza tym, że zamierza uratować klientów Voyagera przed bankructwem dokłada cegiełką by lawina skandali i bankructw w świecie crypto ustała, a zaufanie ponownie wróciło na rynek.

Obszernego wywiadu na temat utrzymywanej przez niektóre kryptowalutowe giełdy w sekrecie przed inwestorami niewypłacalności Sam Bankman-Fried udzielił m.in na łamach Forbes: https://www.forbes.com/sites/stevenehrlich/2022/06/28/bankman-fried-some-crypto-exchanges-already-secretly-insolvent/?sh=304564f747f7

Każda bessa charakteryzuje się pewnego rodzaju przewietrzeniem. Projekty od początku nastawione na czerpanie tymczasowych korzyści w perspektywie całkowiego upadku mogą stanowić kolejny sygnał dla regulatorów dotyczący wprowadzenia wszelkich niezbędnych kontroli w świecie crypto, w którym do tej pory uprawiana była prawdzwia 'wolna amerykanka’.

Co czeka Bitcoina?

W długim terminie wiele wskazuje na to, że obecne poziomy cenowe są odpowiednie do rozpoczęcia akumulacji. Bitcoinowi choć z problemami ale udało się zamknąć tydzień powyżej 200 sesyjnej średniej kroczącej na poziomie 2600 USD co jest byczym sygnałem. Podobnie jak wejście powyżej 'Realized price’:

Jak mawiał Mark Twain 'Historia się nie powtarza ale się rymuje’. Choć nie było łatwo i nie obyło się bez problemów Bitcoin próbuje odzyskać siły.
Model stworzony przez PlanB sygnalizuje okazję do zwiększenia ekspozycji na 'króla kryptowalut’. Oczywiście warto podkreślić, że model nie uwzględnia przyszłych wydarzeń, które mogą mieć wpływ na cenę – a jak wiemy na świecie ostatnio dzieje się dużo.
Jak widać kryptowaluty wciąż zmagają się z negatywnym sentymentem. Regulatorzy wskazali tajwańskim bankom, że nie powinny pozwalać na łatności kartami za pomocą kryptowalut.
Budowany poza USA i USD system finansowy wskazuje, że najbliższe lata mogą obfitować w geopolityczne kryzysy, świat ewidentnie zakwestionował hegemonię Stanów Zjednoczonych.

Czego oczekiwać w nadchodzącym tygodniu?

Rozpoczynajacy się dziś tydzień ma szansę przynieść na rynek wiele zmienności ze względu na istotne dane i decyzje, które zapadną w najbliższych dniach, a należeć do nich będą m.in.:

Decyzja i konferencja Rezerwy Federalnej USA (podwyżka niemal na pewno o 75pb, istotna natomiast będzie komunikacja Fed na następne kwartały – im gołębiej, tym lepiej dla risk assets, w tym również kryptowalut)

Oczyt PKB dla USA (jeśli kolejny kwartał będzie 'czerwony’ potwierdzone zostanie wejście w recesję, co prawdopodobnie nie obędzie się bez medialnych komentarzy)

Wyniki finansowe za II kw. 2022 roku dla Apple, Amazon i Meta Platforms (dawny Facebook) – jedne z największych amerykańskich spółek giełdowych.

Rynek czeka na wyniki finansowe, które mogą okazać się kluczowe dla dalszych spadków lub wzrostów na giełdzie amerykańskiej. Inwestorzy obawiają się, że po tąpnięciu na indeksie NASDAQ, powród do wycen po pandemii może (w czarnych scenariusza) może trać nawet 7 lat.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx