Fala bankructw zaleje rynek crypto? Kontrowersje wokół KuCoin
W ostatnim czasie byliśmy świadkami pogłosek na temat potencjalnej niewypłacalności giełdy KuCoin, która w ofercie ma ponad 700 cyfrowych aktywów i blisko 10 milionów handlujących klientów, co stawia ją w pierwszej dziesiątce największych crypto-giełd świata. Plotki brzmiała tym bardziej złowieszczo gdy sięgnelibyśmy głębiej i zorientowal się, że jednym z inwestorów w KuCoin był fundusz Jump Crypto, który finansował również upadły projekt Luna/Terra. Historii Luny nie ma potrzeby ponownie przestawiać p projekt naraził na wielomiliardowe straty inwestorów i ostatecznie zbankrutował. Oczywiście sama zbieżność inwestorów fakt nie może stanowić o potencjalnie prawdopodobnym upadku giełdy KuCoin, a wszelkie plotki wokół niego należy traktować z ostrożnością. Poniższy artykuł należy traktować wyłącznie jako zbiór wiadomości na ten temat.
Właściciel giełdy FTX, miliarder Sam Bankman-Fried wskazywał w jednym z najnowszych wywiadów, że istnieje sporo kryptowalutowych giełd, które czeka upadek – nie wskazał jednak żadnej konkretnej. CEO KuCoin, Johnny Lyu na swoim Twitterze zdementował pogłoski i uznał to za typowy FUD jednak komentarze klientów pod jego wpisem mają mieszany wydźwięk i sugerują frustrację części klientów giełdy. Jednocześnie użytkownik Twittera o nazwie ’Otteroooo’, który twierdził, że posiada dostęp do informacji poufnych wedle których giełda niebawem może zawiesić wypłaty klientów i usunął już swoje konto. Wiarygodność informacji przekazanych przez Otterroooo jest podważana przez kryptowalutową społeczność. Przyjrzyjmy się co na ten temat mówił ostatnio Twitter:
Obszernego wywiadu na temat utrzymywanej przez niektóre kryptowalutowe giełdy w sekrecie przed inwestorami niewypłacalności Sam Bankman-Fried udzielił m.in na łamach Forbes: https://www.forbes.com/sites/stevenehrlich/2022/06/28/bankman-fried-some-crypto-exchanges-already-secretly-insolvent/?sh=304564f747f7
Każda bessa charakteryzuje się pewnego rodzaju przewietrzeniem. Projekty od początku nastawione na czerpanie tymczasowych korzyści w perspektywie całkowiego upadku mogą stanowić kolejny sygnał dla regulatorów dotyczący wprowadzenia wszelkich niezbędnych kontroli w świecie crypto, w którym do tej pory uprawiana była prawdzwia 'wolna amerykanka’.
Co czeka Bitcoina?
W długim terminie wiele wskazuje na to, że obecne poziomy cenowe są odpowiednie do rozpoczęcia akumulacji. Bitcoinowi choć z problemami ale udało się zamknąć tydzień powyżej 200 sesyjnej średniej kroczącej na poziomie 2600 USD co jest byczym sygnałem. Podobnie jak wejście powyżej 'Realized price’:
Czego oczekiwać w nadchodzącym tygodniu?
Rozpoczynajacy się dziś tydzień ma szansę przynieść na rynek wiele zmienności ze względu na istotne dane i decyzje, które zapadną w najbliższych dniach, a należeć do nich będą m.in.:
Decyzja i konferencja Rezerwy Federalnej USA (podwyżka niemal na pewno o 75pb, istotna natomiast będzie komunikacja Fed na następne kwartały – im gołębiej, tym lepiej dla risk assets, w tym również kryptowalut)
Oczyt PKB dla USA (jeśli kolejny kwartał będzie 'czerwony’ potwierdzone zostanie wejście w recesję, co prawdopodobnie nie obędzie się bez medialnych komentarzy)
Wyniki finansowe za II kw. 2022 roku dla Apple, Amazon i Meta Platforms (dawny Facebook) – jedne z największych amerykańskich spółek giełdowych.
Może Cię zainteresuje: