Ethereum: The Merge zbliża się – wszystko co musisz wiedzieć

11 422

Przejście Ethereum na Proof-of-Stake

Druga co do wielkości kryptowaluta Ethereum (ETH) stara się przezwyciężyć wiele problemów. Niektóre z tych problemów, takie jak algorytm konsensusu proof of work (PoW) i brak skalowalności, wstrzymują jego rozwój. Odpowiedzią ma być „The Merge”.

Po latach planowania Ethereum zbliża się do długo oczekiwanej aktualizacji blockchain o nazwie The Merge. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, The Merge będzie jak do tej pory największym momentem Ethereum, ponieważ trwale zmienia podstawowy mechanizm konsensusu, który służy do zabezpieczania sieci blockchain.

PoS jest już wykorzystywany przez blockchainy takie jak Solana, Cardano i Avalanche.

Po co właściwie jest The Merge?

Powodem, dla którego Ethereum chce przejść na PoS jest przede wszystkim jego energooszczędność.

Obecny mechanizm konsensusu Ethereum opiera się na kopaniu, w którym chipy komputerowe są używane do rozwiązywania zagadek kryptograficznych. Chociaż dowód pracy jest skuteczny, uważa się, że jest bardzo energochłonny, a wydobycie skutkuje dużą emisją dwutlenku węgla. Szacuje się, że sieć Ethereum zużywa ~75 terawatogodzin rocznie (TWh/rok), czyli mniej więcej tyle samo, co roczne zużycie energii w Austrii.

Inaczej jest w systemie proof-of-stake, w którym blockchain jest zabezpieczany przez walidatorów.

ETH ma potencjał, aby być bardziej energooszczędnym. Zespół Ethereum przewiduje,że wydatek energetyczny obniży o około 99,95%, co daje roczny wydatek energetyczny na poziomie 0,01 TWh/rok.

Czy The Merge rozwiąże problemy skalowania sieci?

Warto zaznaczyć, że The Merge nie zwiększy ogólnej przepustowości sieci Ethereum. Aktualizacja zmienia tylko mechanizm ETH, ale nie wpłynie to szczególnie na zasady rządzące transakcjami i opłatami. Podobnie czas przetwarzania nowych bloków zmieni się tylko nieznacznie, zmniejszając się z 13 sekund do 12 sekund.

Nawet po The Merge, Ethereum może nadal być podatne na problemy przepustowości i skoki opłat transakcyjnych w okresach dużego popytu. Istnieją inne plany skalowania za pomocą systemu wielowarstwowego.

Jednocześnie The Merge buduje podstawy pod przyszłe ulepszenia skalowania w warstwie bazowej, takie jak sharding, który umożliwia podzielenie łańcucha bloków na fragmenty i umożliwienie równoległego przetwarzania transakcji.

Kiedy nastąpi The Merge?

Zostało potwierdzone, że The Merge zostanie przeprowadzone między 10 a 20 września 2022 r.

Według źródeł odbędzie się w dwóch etapach: Bellatrix i Paryż.

Pierwsza część The Merge o nazwie Bellatrix odbędzie się 6 września i ulepszy łańcuch Beacon, aby był gotowy na The Merge.

Następnie, w drugim etapie zwanym Paryżem, łańcuch proof-of-work przejdzie na proof-of-stake. Dokładny czas przejścia nie jest znany. Na podstawie szacunków dotyczących sieci szacuje się, że nastąpi to 15 września – ale data może być elastyczna o kilka dni.

Co nastąpi po The Merge?

Zakładając, że połączenie przebiegnie pomyślnie, usunie jeden z największych problemów Ethereum – wpływ na środowisko i pozwoli mu skupić się na innych podstawowych problemach, głównie skalowaniu, aby umożliwić więcej transakcji przy niskich kosztach.

Po wyeliminowaniu kwestii ochrony środowiska może to mieć duży wpływ na przyszłość NFT (z których większość jest oparta na Ethereum). NFT mają wielu krytyków, którzy wskazują zarówno na kwestie technologiczne, jak i środowiskowe. Bez problemu środowiskowego mogą być bardziej atrakcyjne dla krytyków. Po scaleniu można jednak spodziewać się problemów z bezpieczeństwem, ale aplikacje powinny dalej działać poprawnie.

Tekst powstał na podstawie publikacji:

https://www.theblock.co/post/166708/the-merge-everything-you-need-to-know-about-ethereums-big-upgrade?utm_source=cryptopanic&utm_medium=rss

Może Cię zainteresuje:

Komentarze