Ethereum spada poniżej 300$, a rentowność wydobycia osiągnęła najniższy wynik

źródło: pixabay.com
5 415

Ethereum, druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, odnotowała najniższą cenę tego roku, spadając do 285 dolarów. Cena spadła o aż 17%, zaliczając najniższy poziom od września 2017 roku. Ponadto, rentowność wydobycia Ethereum zmalała do historycznie niskiego poziomu, 0,0243 dolara zysku na dzień dla 1 MHasha/s.

Według danych z coinmarketcap.com, cena Ethereum jest obecnie notowana na poziomie 285$, z 17% spadkiem w jedną dobę. Po tym, jak przez większość dnia kurs utrzymywał się na poziomie zbliżonym do 320 dolarów, w ciągu zaledwie trzech godzin cena spadła do 290 dolarów. Kryptowaluta odnotowała spadek w tym roku o około 60 procent, w porównaniu z 54-procentowym obniżeniem się ceny Bitcoina.

Ethereum
źródło: https://www.tradingview.com/chart/Q7VDNgjk/

Spencer Bogart z Blockchain Capital, udzielił wywiadu dla Bloomberga i przypisuje spadek Eth do Initial Coin Offering (ICO) oraz samej platformy Ethereum.

„Inwestorzy są coraz bardziej rozczarowani tokenami i ICO, z których większość została uruchomiona na szczycie sławy Ethereum i dostrzegamy, że gra się na rynku z ciągłą spadkową presją cenową” – powiedział.Spencer Bogart

Ethereum, będąc platformą zdecentralizowanych aplikacji, jest ostatecznie powiązany z sukcesem swoich pochodnych platform. Chociaż nic nie może być ściągnięte do jednego powodu, nie można zaprzeczyć, że większość platform opartych na Etherze, zawiodła w 2018 roku. Według danych z portalu Deadcoins, w 2018 roku upadło już ponad 1000 projektów kryptowalut. Niektóre zawiodły z powodu technicznej niekompetencji zespołu, podczas gdy reszta to w większości oszustwa i piramidy finansowe.

Rentowność górnictwa Ethereum spada

Branża kryptowalutowa znacznie rozwinęła się w 2018 roku, a ceny kryptowalut łącznie spadły o około 70% od początku roku. Jednakże, sytuacja górnicza pogorszyła się, z coraz większą trudnością wydobycia, czego skutkiem jest niezrównoważone środowisko wydobywcze dla wszystkich uczestników, oprócz największych puli wydobywczych i ogromnych kopalni. Według BitInfo, dobrze znanej usługi statystyki kryptowalut, rentowność górnictwa spadła o ponad 90% od początku stycznia.

Cena nie może jednak rosnąć w nieskończoność, ale coraz więcej górników pojawia się w sieci. Jeśli uczestnictwo górników Eth wzrośnie, a cena nie nadąży za tempem przyrostu mocy obliczeniowej, w końcu trafimy na dno rentowności. Poniżej przedstawiony jest wykres rentowności wydobycia kryptowalut Ethereum w interwale czasowym 2015-2018. Rentowność spadła do historycznego poziomu, 0,0243 dolara na dzień dla 1 MHasha/s.

Ethereum
źródło: https://bitinfocharts.com/comparison/ethereum-mining_profitability.html

Co sądzicie o spadku ceny Eth? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze