Zakupy w IKEA przy pomocy blockchaina Ethereum

2 958

Pierwszy raz dokonano zakupów przy pomocy blockchaina w tak ogromnej firmie jak IKEA, tym samym generując inteligentną fakturę. W całą procedurę zamieszane są aż 4 podmioty. Czy to punkt zwrotny w obsłudze łańcucha dostaw?

Inteligentne faktury

W ubiegłym tygodniu odbyła się historyczna transakcja przy pomocy platformy łańcucha dostaw opartej na blockchainie Ethereum Tradeshift. Stety bądź niestety, transakcji nie zrealizowano w kryptowalucie, lecz w cyfrowym odpowiedniku (e-money) islandzkiej korony. 

Wydawałoby się zwykły sprzedawca detaliczny, islandzki sklep Nordic Store zapłacił za różnorakie dobra w islandzkim sklepie IKEA, tym samym generując inteligentną fakturę (smart invoice) rozliczaną w tychże koronach. Tworzenie takich faktur oferuje Tradeshift przy użyciu inteligentnych kontraktów (smart contracts) na Ethereum. W cały proces zamieszany jest również projekt Monerium, który to udostępnia cyfrową wersję korony Islandii.

Co warto podkreślić, Monerium jest prawdopodobnie unikalną działalnością w skali świata, ponieważ udzielono im zgody na emitowanie waluty fiat na blockchainie. W czerwcu bieżącego roku regulator Financial Supervisory Authority of Iceland (FME) wydał zgodę na prowadzenie takich usług przez Monerium.

Nie wiemy jednak, czy jest to pewnego rodzaju stablecoin, czy elektroniczna wersja pieniądza, jaką znamy z domieszką technologii blockchain. W każdym razie taka korona określana jest jako e-money.

Inteligentne kontrakty Tradeshift, jak twierdzi założyciel, Gert Sylvest, generują inteligentne faktury, “które właściwie rozliczają się same”.

CEO i założyciel Monerium, Sveinn Valfells powiedział w ogłoszeniu:

W przeciwieństwie do kryptowalut, które są niestabilne, e-money to sprawdzony odpowiednik gotówki, uregulowanej i wypłacanej na żądanie. Użycie programowalnego e-money w inteligentnych kontraktach zwiastuje nowy rodzaj płatności,

Co ciekawe, Tradeshift, jako sieć biznesowa, platforma służąca łańcuchowi dostaw, dystrybucji osiągnęła w 2018 roku status unicorn. Czyli firmy, wycenianej na ponad miliard dolarów. Obecnie Tradeshift oferuje technologię płatności, rynków zbytu i aplikacji dla ponad 1,5 miliona firm z całego świata. Obrót, jaki generuje ich platforma poprzez transakcje to ponad pół biliona dolarów rocznie.

Co myślicie o tego typu transakcjach na blockchainie Ethereum? Czy inteligentne faktury to przyszłość? Zapraszam do wyrażania opinii w komentarzach.

Komentarze