Elon Musk stworzył Bitcoina? Nowe dowody

26 970

Rynek kryptowalut od ponad dekady spekuluje na temat tożsamości legendarnego twórcy kodu źródłowego Bitcoina, Satoshiego Nakamoto. Choć 'śledztwo’ trwa już lata, a krąg podejrzanych się rozszerzył najwyraźniej wciąż jesteśmy w martwym punkcie skoro wciąż nie ma pewności nawet co do faktu czy Sathoshim była jedna czy więcej osób! Impas postanowił w ostatnim czasie przerwać były stażysta SpaceX, Sahil Gupta, który postanowił sprawie poświęcić więcej czasu. Według analizy Gupty, Satoshim Nakamoto był nikt inny, a sam Elon Musk. Ta stara już plotka w ostatnich dniach dostała 'drugie życie’, kryptowalutowa społeczność błyskawicznie zareagowała na nowsze doniesienia.

Podobieństwa

W przeszłości Musk zaprzeczał temu na Twitterze i rozwiał spekulacje wdając się w dyskusje na temat twórcy Bitcoina. Zaprzeczenie nie było jednak bardzo stanowcze.

W wywiadze dla portalu BeInCrypto, były stażysta SpaceX wskazał, że choć jednoznacznych dowodów nie ma, istnieje cała masa poszlak prowadzących pod drzwi założyciela Tesli:

„Kilka lat temu zastanawiałem się, czy Musk może być w stanie napisać kod źródłowy Bitcoina. Następnie zdałem sobie sprawę, że faktycznie jest. Musk napisał oprogramowanie dla swoich pierwszych firm, Zip2 i X.com, które dosłownie specjalizowały się w płatnościach peer-to-peer. Kod źródłowy X.com był napisany w C++ i opisany jako „monolithic”. Tak samo było z Bitcoinem” oraz „Używanie przez Satoshiego 'bloody hard’ i 'order of magnitude’ były charakterystycznymi wyrażeniami Muska. Satoshi pisał z podwójnymi spacjami po kropce. Tak samo robił Musk. Później pojawił się artykuł, że Satoshi kiedyś wyciekł z adresu IP w Van Nuys, Los Angeles w 2009 roku. Co dziwne, SpaceX sąsiaduje z Van Nuys, a Musk często odwiedza lotnisko Van Nuys (…) Niedawno wyszło na jaw, że e-mail [email protected] Elona Muska był aktywny na oryginalnej liście mailingowej Cypherpunk w 1998 roku”

Źródło: Medium.com, Beincrypto.com

Według Gupty zarówno postać Satoshiego jak i Muska łączą: lokalizacja geograficzna, specyfiyczne zdolności techniczne (zwłaszcza jak na tamten czas), styl pisania oraz motywy filozoficzne, których podstawą było stworzenie międzynarodowego systemu płatności. Były stażysta właśnie po pracy w SpaceX 'połączył kropki’ i zaczął czytać Muska 'między wierszami’ identyfikując 'językowe dziwactwa’ i przyzwyczajenia, które łączą twórcę Bitcoina z Elonem Muskiem.

Według tej teorii Bitcoin mógł być efektem prac Muska i jego zespołu nad stworzeniem 'waluty globalnej’ oczywiście „niezależnej od ingerencji tych skorumpowanych karteli banków i rządów, które debugowały swoje waluty”. W końcu Elon Musk był też współzałożycielem wciąż prosperujacego PayPala, który opisywał w przeszłości „udało nam się zbudować coś ekonomicznie bardzo potężnego, umożliwiło to wielu małym firmom, jesteśmy z tego super dumni, ale nigdy nie osiągnęliśmy misji.Czy nie brzmi to łudząco podobnie do misji Bitcoina?

Poszlaka językowa ’british english’

Z analizy Bitcoin 'whitepaper’ wiemy, że Satoshi Nakamoto używał brytyjsko-angielskich wariantów pisowni, typowych m.in. dla Australii czy Republiki Południowej Afryki. Czasami zdażało mu się używać amerykańskiej pisowni, co wygląda niezgrabnie jak na kogoś, kto urodził się w jednym i dorastał w tym samym kraju. Dla przykładu Australijczyk Craig Wright uważa, że jest Satoshim Nakamoto i używa tzw. brytyjskiego angielskiego opisując to jako dowód… Ale. Elon Musk również urodził się i dorastał w RPA, gdzie wariant jeżykowy british english jest popularny. Idąc za tym miałoby sens sądzić, że Musk z przyzwyczajenia mógł używać zarówno amerykańskiej jak i brytyjsko-angielskiej wersji pisowni językowej, w końcu przeniósł się do Kanady gdy miał 17 lat.

„Biorąc pod uwagę, że Musk nie raz żartował na Twitterze z Satoshiego, prawdopodobnie nie ma większych minusów. Jednocześnie nie przypisywał i nie będzie przypisywał sobie zasług bycia Satoshim, chyba że materiał dowodowy będzie tak przytłaczający, że opinia publiczna to zrozumie i zażąda od niego przypisania sobie zasług. Kilka tygodni temu Peter Thiel powiedział, że Stany Zjednoczone powinny zorganizować paradę dla Satoshi Nakamoto. Zobaczymy, czy będzie trzymał się swojego słowa”.

A jak Wy sądzicie? Znaleźliśmy Satoshiego?

Może Cię zainteresuje:

Inspiracją do napisania artykułu był:

https://beincrypto.com/elon-musk-is-satoshi-nakamoto-new-circumstantial-evidence/

Komentarze