EHang | Pierwsze na świecie lotnisko dla autonomicznych pojazdów

1 311

W Chinach powstanie pierwsze na świecie lotnisko dla autonomicznych pojazdów latających. Przynajmniej tak twierdzi firma EHang, czyli światowy lider tej branży.

Planowane lotnisko ma być portem turystycznym umiejscowionym w Hezhou, 2 milionowym mieście na południu Chin.

Firma chciałaby otworzyć swój e-port (tak nazywany jest ten terminal) do końca 2020 roku. Wraz z uruchomieniem tego portu jest także planowane dostarczenie i udostępnienie 20 pojazdów EHang 216 do lotów turystycznych.

Pojazd EHang 216

Według oficjalnych planów przedstawianych przez spółkę, terminal ma posiadać trzy piętra i całkowitą powierzchnię 2,500 metrów kwadratowych. Na dachu będą znajdowały się 4 lądowiska przeznaczone dla pojazdów bezzałogowych. W środku budynku planowana jest standardowa infrastruktura, jaką można znaleźć na typowych lotniskach. Mowa tutaj o recepcji, lobby dla pasażerów, czy strefie przylotów i odlotów.

Projekt ten celuje w wykorzystanie potencjału turystycznego Hezhou, które jest znane ze swojego dziedzictwa historycznego i przepięknych krajobrazów, ale jest często omijane przez turystów udających się do bardziej znanych lokacji. Jest to także świetna okazja na przetestowanie użyteczności latających pojazdów bezzałogowych i ich potencjału na dalszy rozwój.

Przyszłość lotów

Spółka na początku tego roku zrealizowała pierwszy lot testowy w USA przy wykorzystaniu AAV (model EHang 216). Udało im się także uzyskać zezwolenie na testowanie swoich pojazdów w Norwegii. Jednak chwilowo nie ma mowy o dużej ekspansji światowej jako, że spółka planuje skupić się głównie na rynku rodzimym.

Wypowiedź CEO EHang Hu Huazhi

Hezhou jest pięknym miastem bogatym w walory turystyczne. Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością wzbogacenia miasta o nasze AAV. Wraz z naszym postępem mamy zamiar stworzyć więcej komercyjnych zastosowań dla AAV od EHang, takich jak loty widokowe które pozwoliły na unikalne połączenie współczesnej kultury i turystyki. Chcemy także zachęcić kolejnych partnerów lokalnych do dołączenia do nas i skorzystania z szansy na zapewnienie bezpiecznego, autonomicznego i zielonego podejścia do podróżowania i zwiedzania.

Wiemy jednak, że loty międzynarodowe do Chin na długi czas będą mocno ograniczone. Oznacza to, że e-port nie powinien liczyć na przyciągnięcie wielu turystów z zagranicy. Jednak ten niezwykle ambitny projekt może okazać się bardzo interesujący dla turystów z całego kraju.

Komentarze