Dziesięć milionów zł grantu od NCBiR dla Tecra

2 447

Ostatnio zrobiło się głośno o grancie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kwota dziesięciu milionów złotych zostanie przeznaczona dla spółki Tecra. Skąd takie zainteresowanie rolą Polski w świecie kryptowalut? Są pewne podejrzenia odnośnie drugiego dna tej sprawy. Zapraszam do lektury!

Czym jest Tecra?

Jakiś czas temu pojawił się ciekawy artykuł dotyczący tego, czym tak właściwie zajmuje się Tecra. W ramach krótkiej rekapitulacji, jest to polska spółka, która od pewnego czasu aktywnie pozyskuje granty na różnorodne cele badawcze związane z zastosowaniem technologii blockchain. Firma pracuje między innymi nad platformą wymiany aktywów cyfrowych czy też stworzenia energooszczędnych żarówek na bazie grafenu. Plany spółki są rozległe. Docelowo w planach jest tworzenie fabryk dla ich grafenowych projektów.

Bardzo dużą rolę odegrają inwestorzy w kierowaniu projektami Tecry. Co jakiś czas będzie odbywać głosowanie, gdzie będzie można zdecydować, w jakim kierunku spółka ma podążać. Wizja jest naprawdę ciekawa. Współpraca pomiędzy inwestorami, a badaczami to przepis na fascynującą przyszłość.

W tym momencie wybrano na pierwszy ogień grafenową żarówkę.

Dlaczego akurat grafen?

Zdobywa on coraz większą popularność. Produkuje się z niego wszelkiego rodzaju kompozyty, elektronika, podzespoły dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego oraz farby, atramenty i wiele innych. Zadanie, które ma przed sobą spółka jest wyjątkowo kosztowne i trudne w realizacji.

Wiele polskich firm podejmowało do tej pory blockchainowe inicjatywy, które niestety w większości kończyły się fiaskiem. Powodem było albo zbyt turbulentne środowisko technologiczne albo najzwyklejsze wyłudzenia pieniędzy, które kończyły się wyparowaniem w powietrze wizjonerów planujących wielkie projekty wraz z środkami.  

Szacuje się, że rynek grafenowy będzie wart dwa miliardy dolarów do 2025 roku. Ze względu na wielkość przedsięwzięcia Tecra wypuści swoje tokeny, którymi będzie można zapłacić za produkty i usługi firmy. Już w czwartym kwartale 2020 roku TecraCoin pojawi się na samym Hotbit.

 „Wybraliśmy tę giełdę jako pierwszą ze względu na jej globalny zasięg i dostęp do azjatyckich rynków. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia modelu biznesowego spółki Tecra. Wdrażana platforma inwestycyjna będzie miała na celu tokenizację projektów badawczych, a według raportu World Intellectual Property Organization (WIPO), rynki takie jak Chiny, Japonia i Korea Południowa przodują w ilości patentów” – wspomniał Krzysztof Bochenek, Blockchain Advisor w TecraCoin.

Hotbit to jedna z dziesięciu największych pod względem wolumenu przeprowadzanych transakcji giełd krypto na świecie.

Co skłoniło NCBiR do takiej hojności?

Są pewne przypuszczenia dotyczące sprawy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest nadzorowane przez prezesa Porozumienia – Jarosława Gowina. Z kolei współzałożycielem Tecry jest wiceprezes tejże partii – Robert Anacki. Oczywiście nie można wydawać żadnych werdyktów, jednak ta zbieżność stawia znak zapytania nad całą procedurą przyznania grantu.

Rober Anacki podkreśla, że nie ma nic wspólnego z wnioskiem o dofinansowanie. Oficjalnie Tecrę sprzedał 8 maja bieżącego roku, a obecnie pozostał jedynie jako doradca. Problem w tym, że sprzedaż firmy nastąpiła później niż samo przyznanie grantu.   

Sam NCBiR zapewnia o swoich skrupulatnych procedurach wybierania szczęściarzy, którzy grant otrzymają.

Podsumowując

Z jednej strony cieszy fakt, że sektor B&R w Polsce rusza w kierunku technologii blockchain. Edukacja i badania to niestety często pomijany aspekt naszego gospodarczego folkloru i każde krok do przodu, to szansa na nowe inwestycje. Cieszy fakt, że inwestorzy indywidualni będą mieli wpływ na finansowanie polskie nauki.

Projekt wydaje się być naprawdę godny uwagi. Wokół niego skupiają się ludzie ze świata nauki oraz eksperci w zakresie technologii blockchain. W projekt zaangażował się np. Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych (PAN) we Wrocławiu.

 To połączenie, które może zaowocować szeroko otwartą furtką do rozwoju.

Z drugiej strony sprawa wydaje się być nieco zagmatwana politycznie. Jak sądzicie czy powyższy scenariusz jest dziełem przypadku? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Od Redakcji (2)

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze