Dubaj stawia na rozwój Metaverse

Man wearing VR glasses virtual Global Internet connection metaverse with a new experience in metaverse virtual world."nMetaverse technology concept Innovation of futuristic.
2 169

Dubaj – jeden z największych hubów innowacyjności oraz gospodarz Expo 2022 nie zwalnia w staraniach o tytuł najbardziej otwartego na blockchain kraju na świecie. W opublikowanej niedawno strategii rozwoju, Dubaj mocno stawia na jeden z najpopularniejszych obecnie trendów – Metaverse.

Przedstawiony przez księcia bin Mohammeda plan działania na kolejne lata stawia za cel wyznaczanie standardów dla innych krajów chcących zaangażować się w rozwój Web 3.0. W chwili obecnej Dubaj jest siedzibą dla ponad 1000 firm działających w różnych odnogach technologii blockchain, które łącznie zasilają budżet tego emiratu niebagatelną kwotą 500 milionów dolarów rocznie. Ambitny plan zakłada że do końca 2027 roku Dubaj osiągnie trzy kamienie milowe:

  1. Utworzenie 40 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze blockchain, w tym głównie przy rozwoju Metaverse.
  2. Zwiększenie liczby firm działających w sektorze krypto do co najmniej 5000.
  3. Zasilenie budżetu emiratu przychodami w wysokości 4 miliardów dolarów osiągniętymi z sektora kryptowalut.

Czy tak ambitny plan ma szansę na realizację? Okazuje się że Dubaj nie jest jedynym krajem Bliskiego Wschodu który coraz odważniej angażuje się w rozwój blockchain. Pojawiają się głosy że w obliczu coraz większej presji przechodzenia na odnawialne źródła energii szejkowie szukają alternatywy dla zabezpieczenia wysokich przychodów uzyskiwanych do tej pory z wydobycia ropy naftowej. Przykładem takich krajów może być Arabia Saudyjska (zadeklarowała olbrzymie inwestycje w Metaverse) czy Katar.

Jednym z dowodów na to jak poważnie Dubaj podchodzi do swoich planów jest ogłoszenie otwarcia pierwszego na świecie szpitala Metaverse. Dzięki zastosowanym technologiom 3D oraz Virtual Reality pacjenci unieruchomieni na stałe lub dłuższy czas w łóżku będą mogli odbywać wirtualne spacery lub nawet uczestniczyć w zajęciach sportowych, co ma pozytywnie wpływać na proces ich rehabilitacji.

Zgodnie z zapewnieniami księcia bin Mohammeda, Dubaj zamierza rozbudowywać infrastrukturę oraz dopracowywać swoje przepisy i regulacje tak aby inwestowanie w tym emiracie stało się oczywistym wyborem dla firm z sektora blockchain.

Szczegóły realizacji tego niezwykle ambitnego planu będą stopniowo przekazywane szerszej publiczności, między innymi w trakcie cyklicznie organizowanych paneli i spotkań, takich jak Dubai Metaverse Assembly który będzie miał miejsce pod koniec września tego roku.

Dubai Metaverse Assembly

Czy Dubaj rzeczywiście stanie się mekką Metaverse? Pokażą to kolejne lata, z pewnością warto przyglądać się wiadomościom płynącym z tego niezwykle pozytywnie nastwionego do kryptowalut emiratowi.

Komentarze