Dodruk pieniądza | Kupili w tym celu już 71 ton papieru | Kto tak szaleje?

Na jaką skalę może odbywać się dodruk pieniądza? Rząd Wenezueli kupił już 71 ton papieru. Chce drukować na nich ogromne ilości gotówki…

Źródła bliskie rządowi Wenezueli ujawniły, że bank centralny tego kraju kupił właśnie 71 ton papieru do drukowania pieniędzy. Eksperci uważają, że ta nowa partia papieru zaspokoi zapotrzebowanie kraju na banknoty o najwyższym możliwym nominale: 100 000 boliwarów (równowartość 0,22 dolara).

„Manna z nieba”

Decyzja nie jest zaskakująca. Wenezuela nie jest w stanie wyjść z kryzysu gospodarczego spowodowanego zależnością od ropy naftowej. Kraj ma jedną z najbardziej skorumpowanych administracji na świecie. Na Wenezueli ciąży kilka jednostronnych sankcji, które nałożyły na nią Stany Zjednoczone.

Wenezuelskie banki nie mają gotówki, środki są szmuglowane w wielu rejonach kraju. W niektórych miejscach ludzie faktycznie uciekali się do sprzedaży gotówki. Przykładowo, ktoś przelał 10 milionów na konto bankowe i otrzymał 7 milionów w gotówce.

Wygląda na to, że Wenezuelczycy są przyzwyczajeni do życia w społeczeństwie bezgotówkowym. Takim ze słabym połączeniem internetowym, który często sprawia, że ​​przelewy bankowe są tak trudne, że kilka miast granicznych akceptuje płatności w obcej walucie, a nawet w złocie, a dolar jest prawie najpopularniejszą walutą w kraju.

Dodruk pieniądza | Wenezuela i Stany Zjednoczone drukują więcej pieniędzy niż kiedykolwiek

Stany Zjednoczone radzą sobie znacznie lepiej niż kraj Ameryki Południowej. Mimo to administracja Trumpa realizuje praktycznie tę samą strategię, co reżim, który tak mocno krytykuje. Dodruk pieniadza trwa tam w najlepsze.

Podczas pandemii koronawirusa Rezerwa Federalna drukowała blisko milion dolarów na sekundę. Dług jest obecnie na rekordowo wysokim poziomie, którego nie sposób spłacić w krótkim okresie czasu.

Jeśli chcielibyście śledzić ewolucję zadłużenia USA w czasie rzeczywistym, dobrym punktem wyjścia jest witryna U.S. Debt Clock:

dodruk pieniądza
źródło: US Debt Clock

Może Cię zainteresować:

Komentarze