Dlaczego Bitcoin lubi rosnąć w weekendy?

Ostatnie dane Bloomberga pokazują, że skoki kursu bitcoina podczas weekendów stanowiły od maja 40 procent wzrostu ceny BTC w ciągu całego roku. Dzięki platformom kryptowalutowym działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i traderom handlującym w soboty i niedziele weekendy stały się na rynku kryptowalut swoistym „czasem premium”. Bitcoin w weekendy potrafi dostarczyć wiele emocji.

Rynek kryptowalut nie śpi

Podczas gdy tradycyjne giełdy zatrzymują swoją aktywność w piątkowe popołudnia, trading kryptowalutami to zupełnie inny świat. Giełdy kryptowalut działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Raport Bloomberga wykazał, że niektóre z największych skoków cen Bitcoinów miały miejsce w weekend – w tym słynny skok na ATH w sobotę, 17 grudnia 2017 r., kiedy to BTC osiągnął poziom 20 089 $. Najciekawsze, że wzrost aktywności weekendowej od początku z maja stanowi około 40 procent wzrostu kursu bitcoina w tym roku.

bitcoin w weekendy

Trudno powiedzieć, jakie czynniki powodują, że inwestorzy handlują w weekendy. David Tawil, prezes ProChain Capital uważa, że istnieje kilka różnych, ale powiązanych ze sobą powodów, dla których rynek kryptowalut wydaje się szaleć w soboty i niedziele.

Czy inwestorzy detaliczni próbują ścigać się z rynkiem?

Bardziej doświadczeni traderzy wiedzą, że większość ogłoszeń o rynku będzie publikowanych w poniedziałki. Tawil wierzy, że dlatego starają się wyprzedzić grę, handlując w weekendy. Nazwał to „wyprzedzaniem cyklu informacyjnego”.

Hunter Horsley, dyrektor generalny Bitwise Asset Management uważa, że to inwestorzy detaliczni rzeczywiście zmieniają rynek. Wyjaśnił, że często spędzają weekend omawiając najnowsze osiągnięcia w branży, co może powodować konieczność wykonania dodatkowych ruchów na rynku:

Rynek jest w zasadzie przepełniony jednostkami detalicznymi. Myślę, że weekendy to okres, w którym ci ludzie mają więcej wolnego czasu na czytanie wiadomości z tygodnia, rozmawianie z przyjaciółmi, rozmawianie o ekscytujących rzeczach, o których słyszeli w ciągu tygodnia.

źródło: bloomberg
bitcoin w weekendy

Czy mniej znaczy więcej?

Mike McGlone z Decred, uważa, że większość skoków dotyka bitcoin w weekendy, ponieważ paradoksalnie jest wtedy mniej osób handlujących. Zeppettini z Decred dodaje, że większość tych transakcji ma miejsce, gdy banki są zamknięte, co prowadzi do zaostrzenia ruchów cen.

McGlone zgodził się z tym stwierdzeniem. Dodał jednak, że może to być działanie „wyrafinowanych traderów” z Azji, którzy wybierają drogę najmniejszego oporu dla zysku.

Bitcoin ponownie „przybił piątkę” z 12 000$. Co nas czeka w weekend? Zachęcamy do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze