Deweloperzy Ethereum banują ASIC

Na ostatnim spotkaniu grupy deweloperów Ethereum padło wstępne potwierdzenie wprowadzenia aktualizacji ProgPoW, która ma na celu poprawić wydobycie przez GPU. Jednocześnie oznacza to, że wyspecjalizowany sprzęt do wydobycia Etheru taki jak ASIC zostanie przyblokowany.


Meet up 52


Na ostatnim spotkaniu deweloperów Ethereum, który odbywa się co dwa tygodnie i można go obejrzeć publicznie, usłyszeliśmy kilka ważnych stwierdzeń.

Dowiedzieliśmy się, że deweloperzy zamierzają wprowadzić oprogramowanie blokujące urządzenia stworzone specjalnie do wydobywania Etheru. Takimi urządzeniami jest np. sprzęt ASIC od firmy Bitmain. Celem jest wprowadzenie aktualizacji ProgPoW, która ma za zadanie poprawić wydajność rozszerzenia układów graficznych (GPU). Wg deweloperów, będą mogły wtedy skuteczniej dbać o bezpieczeństwo sieci.

Systemy ASIC dla platformy Ethereum po wejściu na rynek w kwietniu 2018 roku znacznie zdestabilizowały sieć górnictwa ETH. W związku z tym, deweloperzy chcą zmienić algorytm kopania z PoW na ProgPoW.

Podczas dyskusji o zmianie algorytmu, specjalista ds. bezpieczeństwa Martin Holst Swende powiedział, że przełączenie się na ProgPoW pomogłoby w łatwym i bezpiecznym przejściu na PoS.

Wiemy dzisiaj, że Ethash zawiera nieprawidłowości, na których obecnie się skupiamy. Dlatego chciałbym to zmienić, jak szybko się da. Dać nam czas na ruszenie z Proof of Stake. – podkreśla Martin Swende.Co z Konstantynopolem?


ProgPoW (Programmatic Proof of Work) to algorytm aktualizujący rozszerzenie do GPU w celu poprawy jego wydajności, jednocześnie umniejszając, a nawet blokując sprzęt typu ASIC.

Przechodząc do podsumowującej części spotkania, Hudson Jameson, specjalista ds. komunikacji w Ethereum Foundation powiedział:

Wygląda na to, że doszliśmy do porozumienia. Wstępnie idziemy w kierunku ProgPoW, chyba że napotkamy duży problem podczas testów albo coś tego typu. Będziemy zmierzać w kierunku ProgPoW.W tym momencie pojawia się pytanie, co będzie ze zbliżającą się aktualizacją? Konstantynopol zapowiedziany jest na trzeci tydzień stycznia, co zatem z Proof of Stake?

Jak wiemy, przejście na Proof of Stake nie stanie się z dnia na dzień, a będzie raczej postępować powoli przez wiele miesięcy. Wygląda na to, że deweloperzy jak najszybciej chcą wprowadzić ProgPoW. Wszystko to zbudowania lepszego gruntu pod zmianę algorytmu wydobywania na PoS.

Co myślicie o kolejnej aktualizacji platformy Ethereum? Zapraszamy do komentowania!

Komentarze