DeFi musi zacząć tworzyć rzeczywistą wartość

5 731

DeFi musi zacząć tworzyć rzeczywistą wartość – jeśli ma przetrwać

Adopcja kryptowalut powinna być czymś więcej niż tylko spekulacyjnym handlem poza zwykłym kontem bankowym.

Całkowita wartość inwestycji w projekty zdecentralizowanych finansów (DeFi) wynosi około 62 miliardów dolarów do połowy sierpnia bieżącego roku, w porównaniu ze szczytem ponad 250 miliardów dolarów w grudniu 2021 roku.

Jednak w przeciwieństwie do poprzednich hoss na rynku kryptowalut, nie tylko zainteresowanie sprzedażą detaliczną przyciągnęło ten kapitał. Byli to raczej główni gracze instytucjonalni, którzy niedawno otworzyli się na kryptowaluty, szybko rozwinęli apetyt na zyski, z których znana jest DeFi. Ale teraz, gdy nadeszła zima, pułapki platform wysokodochodowych stały się bardziej widoczne.

Wartość nie może wyjść z powietrza

W pewnym sensie wartość jest zawsze nieco subiektywna, definiowana przez osobiste względy i cele. Zdjęcie z rodzinnej kolekcji znaczy więcej dla członka tej rodziny niż dla przypadkowego outsidera. W związku z tym rolnik byłby skłonny zapłacić za wysyłkę nasion, ponieważ są one kluczowe dla jego działalności, ale mieszkaniec miasta prawdopodobnie wolałby zapłacić za produkt końcowy.

Mimo to nawet powyższe proste przykłady pokazują, jak często wartość zależy od rzeczywistych okoliczności i procesów. W przypadku rolnika jest to również dość wymierne, dzięki wolnemu rynkowi łączącemu całe branże, rządy i konsumentów w wyrafinowany i mniej lub bardziej funkcjonalny system. Wartość określona w pieniądzu tworzy wartość określoną w plonie, niezależnie od tego, czy są to uprawy, czy owoce, a wielki ekonomiczny cykl życia trwa, gdy produkty te trafiają na rynek.

„Wydajność” jest słowem bliskim branży blockchain, zwłaszcza sektorowi DeFi, którego całkowita wartość spadła o miliardy dolarów od maja w związku z trwającym rynkiem niedźwiedzia. Wciąż w dużej mierze rodząca się branża, krypto jako całość nie ma prawie tak dużej ekspozycji na gospodarkę świata rzeczywistego, zwłaszcza jeśli chodzi o wszystko poza spekulacją. I choć zyski DeFi mogą wydawać się lukratywne, pytanie zawsze brzmi, skąd pochodzą.

Smutna opowieść o upadku Anchor jest doskonałym przykładem tego, jak niezrównoważone mogą być modele biznesowe stojące za protokołami DeFi. Oficjalnie jego rentowność wynosząca prawie 20% pochodziła z pożyczek on-chain, ale otrzymała zastrzyk gotówki, aby móc dalej działać – wyraźny znak, że pożyczki nie wystarczyły, aby utrzymać zyski. Biorąc pod uwagę znaczenie Anchor jako czynnika przyciągającego dla całego blockchaina Terra, można przypisać jego wątpliwe plony stratami całego ekosystemu.

Równie wymowny jest fakt, że pożyczki on-chain mają tendencję do pozostawania w sieci w ramach w dużej mierze wyciszonego ekosystemu blockchain. Protokół on-chain może pożyczyć tylko token on-chain, a jak wiemy, aktywa on-chain nie są zbytnio zintegrowane z gospodarką świata rzeczywistego. Tak więc, niezależnie od tego, czy szukasz okazji do arbitrażu, czy też stawiasz swoją pożyczkę w innym protokole dochodowym, twoja pożyczka – w przeciwieństwie do tradycyjnych pożyczek finansowych – tworzy niewiele pod względem rzeczywistej wartości. A zdrowe plony nigdy nie wychodzą z powietrza.

Życie poza łańcuchem

Brak rzeczywistej wartości, która mogłaby stanowić podstawę rentowności i całej oferty, jest główną piętą achillesową dla sceny kryptograficznej. Wiele osób porównuje Bitcoina (BTC) do cyfrowego złota, ale złoto ma inne zastosowania, oprócz przesiadywania w sejfie bankowym, od przemysłu jubilerskiego po elektronikę. I chociaż nigdy nie będzie w stanie odtworzyć szalonego wzrostu Bitcoina w kierunku Księżyca, jego przypadki użycia utrzymają złoto na powierzchni, nawet gdy zniknie jego wyświechtana reklama jako zabezpieczenia przed inflacją.

Przestrzeń kryptowalut musi dążyć do porzucenia wewnętrznej mentalności baseballowej i wykroczenia poza działania łańcuchowe, aby dążyć do ustanowienia większego przyczółka w gospodarce i procesach w świecie rzeczywistym. Branża blockchain musi eksperymentować z przypadkami użycia ukierunkowanymi na konkurowanie z usługami finansowymi i innymi usługami na tradycyjnych rynkach, oprócz rozwijania przestrzeni blockchain jako takiej.

Tytani DeFi już teraz szukają ekspozycji na rzeczywiste aktywa, przechodzą na model biznesowy z bardziej wyraźnym stosunkiem ryzyka do zysku i zdrowszymi zyskami uzyskiwanymi z pożyczek między przedsiębiorstwami. Cała branża blockchain powinna podążać w tym kierunku.

To poszukiwanie rzeczywistych przypadków użycia powinno wykraczać poza podstawowy zestaw usług finansowych. Powinna obsługiwać szeroką gamę usług, od zdecentralizowanych rozwiązań do przechowywania danych i tożsamości po Internet rzeczy i aplikacje mobilne. Szczególnie interesującym przypadkiem użycia jest świat maszyn, ponieważ maszyny działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, stanowią doskonałe źródło płynności, wynikającej z rzeczywistej wartości. Ta płynność może odblokować całą gamę nowych rozwiązań DeFii oferują możliwość przejścia na zdrowsze plony w przypadku niektórych istniejących protokołów.

Czas nieskrępowanych wzrostów może się skończyć, ale istnieje wiele interesujących działań w świecie rzeczywistym, które czekają na wprowadzenie. Wszystkie oferują bardziej znane modele biznesowe, co pozwala projektom na zwiększenie zysków z zarządzania ryzykiem, a jednocześnie oferuje inwestorom zwroty oparte na rzeczywistych, namacalnych wynikach. Przyjęcie Blockchain powinno dotyczyć czegoś więcej niż tylko handlu Bitcoinami z konta bankowego — to proces, który może i powinien przekształcić całe branże i modele biznesowe.

Poprzez zaznaczanie swojej obecności w wielu branżach i sektorach gospodarki realnej, przestrzeń blockchain ma do wygrania coś więcej niż tylko zdrowsze zyski z realnego biznesu. Na dłuższą metę, przy wystarczającym wysiłku i dopracowaniu, ostatecznie chodzi o przekształcenie marzenia o Web3 w samospełniającą się przepowiednię. Internet oparty na blockchain musi zacząć od wielu zdecentralizowanych aplikacji i usług, które powoli, ale pewnie przejmą ich scentralizowanych konkurentów, a bessa to jest ten czas, aby zacząć je budować.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze