BTC vs Fed czyli ostateczne starcie

10 823

Polityka monetarna Rezerwy Federalnej w potężny sposób oddziałowuje na światowe rynki finansowe i wpływa na siłę dolara. Drogi dolar w stosunku do innych światowych walut osłabia amerykańską gospodarkę i rzutuje na marżowość amerykańskich spółek o czym zdążył przekonać się m.in. Netflix oraz Snap. Czy o 20:00 przekonamy się czy Fed rzuci koło ratunkowe inwestorm i czy kryptowaluty czeka dziki rajd?

Co prawdopodobnie dziś zrobi Fed?

Opierając się na analizie ostatnio wpływających danych z amerykańskiej gospodarki spróbujemy wskazać najbardziej prawdopodobny scenariusz dzisiejszej konferencji i decyzji FED:

Podwyżka: podniesienie stóp o 75 pb, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi i zapowiedzianym przez Rezerwę Federalną ruchem na ostatnim zgromadzeniu. 50 pb mało prawdopodobne (rekordowy odczyt inflacji 9,1%), 100 pb jeszcze bardziej nierealne (niezgodne z zapowiedzią z poprzedniego zgromadzenia, na którym Fed i tak zrobił rynkom niespodziankę, mogłoby być interpretowane jako 'utrata kontroli’ przez Fed, jednocześnie 25 pb więcej miałoby stosunkowo znikomy wpływ na gospodarkę)

Ton konferencji: prawdopodobnie nieco bardziej gołębi jednak bez większych zapowiedzi co do doprecyzowania czasu obniżek stóp czy okresu przerwy od cyklu zacieśniania (biorąc pod uwagę rekordowy ostatni odczyt na poziomie 9,1% jest na to za wcześnie). Niewykluczone, że Fed wskaże, że podwyżka o 75pb jest prawdopodobnie ostatnią tak znaczną choć przyszłe decyzje będzie opierał na danych i zastrzega sobie prawo do zmiany zdania jeśli szczyt inflacyjny będzie się odwlekał. Mocne dane i utrzymujący się popyt w amerykańskiej gospodarce wskazują na scenariusz 'miękkiego lądowania’ jednak Fed wskaże, że nie chce zbyt radykalnym cyklem osłabić gospodarki tylko robić 'nie więcej niż tyle, ile jest konieczne’. Prawdopodobnie Jerome Powell na konferencji odniesie się też do pytań odnośnie możliwej recesji i prognozowanego drugiego z rzędu ujemnego odczytu PKB w USA. Patrząc jednak na linię narracji Białego Domu, związany z Demokratami J.Powell powtórzy słowa polityków, że II kw. z rzędu nie przesądzi jeszcze o tym że amerykańska gospodarka mierzy się z ogromnymi problemami, wskaże jednak, że ryzyko recesji jest wyższe niż w czasie ostatnich lat i że będą robić wszystko by do niej nie dopuścić stąd ograniczenie inflacji jest tak ważne. Zapewne padnie zapytanie o prognozowany szczyt inflacyjny, Powell być może będzie improwizował na temat, że spodziewają się go w III kwartale (aktualnym) co może być byczo interpretowane przez rynkowe byki na zasadzie 'najgorsze prawie za nami, Fed będzie powoli spuszczał z tonu’.

Wiodące hasła: prognoza wokół miękkiego lądowania, silny popyt i wciąż mocna amerykańska gospodarka, cykl zacieśniania przebiega według planu i 'szczyt inflacyjny jest już blisko’, mocny dolar jako bezpośredni efekt zdecydowanej i potrzebnej polityki – na rynku nic nie jest stałe i wróci na miejsce gdy zmienią się okoliczności gospodarcze, wojna w Ukrainie ciąży cenom energii.

Jak zareagują aktywa?

NASDAQ, S&P500, Dow Jones, USDEUR, Złoto, Bitcoin, Ethereum, DAX, FTSE, WIG20 – prognozowany wzrost

USDPLN, VIX – prognozowany spadek

Ryzykowne aktywa mogą dynamicznie zyskać w przypadku gdy Fed zacznie brzmieć bardziej gołębio.

Traders turn to VIX options for hedge, pushing call-put ratio to highest since 2020
Zmienność 'indeksu strachu’ znanego jako VIX pozostaje ograniczona, indeks od marca nie wszedł na nowe maksima mimo że indeksy od tego czasu powędrowały na nowe minima więc nie zadziałał jako idealny 'hedge’ zabezpeiczający przed ryzykiem w otoczeniu pogarszającej się sytuacji makro. Osłabione wzrosty mimo potężnego wzrostu rynkowych napięć w 2022 roku i olbrzymich spadków indeksów giełdowych może wskazywać, ze coraz większa część traderów może sprzedawać i pozycjonować się na spadki indeksu VIX tym bardziej w perspektywie możliwego odreagowania. Wykres pokazuje stosunek opcji call do put. Źródło: Bloobmerg

Czy Bitcoin znajdzie siły na rajd?

Wskaźnik MVRV wskazuje, że historycznie poziomy poniżej -1 były czasem gdy Bitcoin 'uklepywał dno’. Sprawdziły się w czasie spadków z 2015, 2018 i 2020 roku. Wskaźnik spada poniżej 1 gdy Bitcoin handlowany jest po cenie niższej od tzw. Realized price czyli średniej ceny nabycia BTC na podstawie danych z łańcucha bloków. Spadki z czerwca skończyły się odczytem na poziomie –1,45 co jest historycznie rekordową przeceną i może wspierać scenariusz 'relief rally’. Co prawda nastroje z ubiegłego tygodnia zostały ostudzone jednak wczorajsze względnie udane wyniki Microsoft, Google oraz 'gołębi’ wydźwięk konferencji Fed może dodać paliwa wzrostom i sprawić, że popyt odbuduje siłę. Źródło: Glassnode

Podsumowanie

Decyzja Fed jest z pewnością kluczowym wydarzeniem tygodnia i możę stanowić katalizator dla wycen kryptowalut, które od 2021 roku silnie korelują z indeksem NASDAQ. Jednocześnie gdy szczyt inflacji w USA zostaniew niedługim horyzoncie czasowym potwierdzony, a FED zacznie zwalniać cykl zacieśniania możemy być świadkami odradzającej się siły byków za oceanem i słabnącego dolara.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze