Davos: kredyty węglowe na blockchain to za mało

3 072

Od wczoraj (16.01) trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Możni i wpływowi tego świata dyskutują zwłaszcza na temat wojny na Ukrainie oraz kwestii klimatycznych. Przyjrzyjmy tym drugim z perspektywy krypto. W centrum zainteresowania znalazły się kredyty węglowe.

Paneliści twierdzą, że osobom decyzyjnym w biznesie wciąż brakuje zrozumienia i umiejętności wykorzystywania kredytów węglowych. Bez tego, samo przeniesienie ich na łańcuch bloków na niewiele się zda. Czy kredyty węglowe mają przyszłość? Dowiedz się, co mówią eksperci.

Zrozumieć kredyty węglowe

Podczas sesji panelowej w Davos w Szwajcarii, moderowanej przez Kristinę Lucrezia Cornèr,
osoby decyzyjne kilku platform węglowych mówiły o rosnącym zainteresowaniu handlem uprawnieniami do emisji CO2. Choć trend jest wyraźny, wciąż brakuje zrozumienia dla tej idei wśród kierownictwa firm.

Karen Zapata, dyrektor operacyjny platformy ClimateTrade, powiedziała, że zrównoważony rozwój był „modnym tematem”. Wieloma firm jest chętnych do zaangażowania się. Zauważyła, jednak, że znaczna część z nich nadal nie wie, czym są i jak działają kredyty węglowe.

Przywoływała swoją rozmowę z menedżerem ds. zrównoważonego rozwoju w „dużej, dużej firmie”. Powiedział jej, że nie wie, czym jest kredyt węglowy ani jak to działa, ale jest naciskany przez swój zespół marketingowy, aby „posunąć to do przodu”.

Zapata podkreśliła, że firmy nie będą w potrafiły wyjaśnić przekazać społeczności i swoim partnerom biznesowym, co robią z kredytami węglowymi, jeśli nawet nie rozumieją, co to jest. Dodała, że należy się mniej przejmować ceną kredytów węglowych, a bardziej ich wpływem.

Matthew Porter, dyrektor generalny rynku węglowego Tolam Earth, podkreślił, że sam handel emisjami „nie rozwiąże wielu problemów”. Dopóki nie będziemy wiedzieli po co to robimy, samo umieszczenie kredytów na łańcuchu rozwiązuje jedynie kilka problemów technicznych.

Rosnąca popularność kredytów węglowych w świecie krypto

W ostatnim czasie w przestrzeni blockchain nie brakowało doniesień o rozwoju kredytów węglowych.

Oparta na blockchainie sieć pamięci masowej Filecoin uruchomiła Filecoin Green. Inicjatywa laboratoriów została zaprojektowana w celu zmniejszenia wpływu na środowisko swojej rodzimej kryptowaluty, Filecoin, w październiku 2022 roku.

Pierwszym projektem Filecoin Green był CO2.Storage – rozwiązanie do przechowywania danych Web3. Ma na celu zapewnienie przejrzystości offsetu węglowego. Oprócz tego znajdzie zastosowanie w przechowywaniu wszystkich cyfrowych aktywów środowiskowych, w tym kredytów na energię odnawialną.

Dyrektor generalny WeWork, Adam Neumann zaistniał w przestrzeni węglowych kryptowalut w maju 2022 r. Pozyskał 70 milionów dolarów w pierwszej dużej rundzie finansowania dla swojego przedsięwzięcia technologii klimatycznej – Flowcarbon. Projekt został stworzony, aby poprzez umieszczenie kredytów węglowych na blockchainie, uczynić handel nimi bardziej dostępnym.

Zobacz też: CES 2023: blockchain ograniczy emisję CO2

Komentarze