DARPA organizuje warsztaty dot. użycia kryptowalut oraz blockchainu

812

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem innowacyjnych technologii wojskowych, zamierza zorganizować warsztaty, na których tematem przewodnim będą kryptowaluty oraz technologia blockchain. DARPA organizuje warsztaty na prośbę społeczności amerykańskiej, która chce poznać zdanie oraz stosunek agencji do wykorzystania blockchainu, jak i kryptowalut. Warsztaty mają odbyć się w lutym 2019 roku oraz skupione będą wokół trzech wcześniej ustalonych tematach przewodnich,. tj bezpieczeństwo sieci, ekonomiczne modele bezpieczeństwa oraz rola centralizacji w technologiach rozproszonych. DARPA czeka na zgłoszenia przedsiębiorstw, które posiadają ciekawe i innowacyjne koncepcje, a najlepszym pomysłodawcom – udzieli głosu na warsztatach. 

DARPA zamierza skupić swoje warsztaty wokół trzech tematów, które według nich, stanowią najważniejsze właściwości technologii rozproszonych. Agencja czeka na zgłoszenia organizacji, firm oraz pojedyńczych osób z pomysłami na temat tego, w jaki sposób społeczność bezpieczeństwa narodowego może skorzystać z blockchainu oraz technologii rozproszonych. Wszyscy zainteresowani proszeni są do wysłania swoich propozycji do 20 grudnia br., a jeśli zostaną wybrani, mogą przedstawić swoje pomysły na warsztatach w lutym 2019 roku.

Technologie protokołów rozproszonych zostały zrewolucjonizowane dzięki ich znaczącej roli w kryptowalutach i technologii blockchain. Rozwiązania te posiadają jednak dramatyczne implikacje dla bezpieczeństwa i odporności krytycznych funkcji przechowywania danych i obliczeń, w tym dla Departamentu Obrony (DoD) – podaje DARPA. Jednocześnie konkretne zastosowania i bezpieczeństwo tych technologii są niejasne dla Departamentu Obrony. DARPA jest zainteresowana lepszym zrozumieniem szerszych implikacji, jakie takie technologie mogą odgrywać dla Departmentu Obrony. Aby zbadać te technologie, DARPA zamierza wysłuchać koncepcji na organizowanych warsztatach.

Kryptowalut
źródło: pixabay.com

Kryptowaluty oraz blockchain, a warsztaty DARPA

Agencja nie ukrywa, iż kryptowaluty znacznie przyczyniły się do rozwoju rozproszonych technologii, tj. blockchain. Wykorzystanie oraz możliwości bezpieczeństwa zachęcają instytucję do szerszego poznania blockchainu. Pierwszym tematem, jaki podała agencja DARPA, będą techniczne oraz społeczne fundamenty kryptowalut, jak i sieci peer-to-peer. DARPA zainteresowana jest pomysłami, jak można zwiększać bezpieczeństwo poprzez sieć P2P oraz ich uczestników. Za przykład podano Bitcoina oraz korzyści wynikające z miningu (dla uczestników), tj. nagroda dla górników za generowanie bloków oraz potwierdzanie transakcji, co z kolei przyczynia się do stabilizowania sieci oraz ogólnego konsensusu w bezpieczeństwie.

Drugim tematem będą ekonomiczne modele bezpieczeństwa z wykorzystaniem protokołów rozproszonych. W tym aspekcie, DARPA czeka na pomysły odnośnie bezpieczeństwa ekonomicznego, tj. określania zamiarów uczestników sieci. DARPA poszukuje metod, które pomogą łączyć ekonomiczne pojęcia ze światem informatycznym, aby lepiej zrozumieć i interpretować uczestników protokołu, z naciskiem na określenie tych jako „uczciwych” lub „nieuczciwych”.

Trzeci i ostatni temat skupiać ma się na centralizacji rozproszonych protokołów, w jaki sposób próby centralizacji mogą zapewniać lepsze (lub gorsze) bezpieczeństwo sieci, ich uczestników oraz niwelowanie luk bezpieczeństwa – wykorzystywane przez hakerów. W tym przypadku DARPA poszukuje koncepcji dla użyteczności (lub jej braku) jednostki centralnej w danej sieci rozproszonych protokołów.

Co sądzicie o warsztatach agencji rządowej DARPA? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze