Czy USDD podzieli los UST?

7 836

Czym jest stablecoin USDD?

Dla przypomnienia USDD jest to stablecoin wypuszczony przez Tron DAO Reserve na krótko przed upadkiem UST. Początkowo USDD został wprowadzony jako czysto algorytmiczny stablecoin jednak po tym co wydarzyło się z UST jego model operacyjny został zmieniony. USDD wykorzystuje teraz model hybrydowy, w którym jest on zabezpieczony rezerwami takich aktywów jak Bitcoin, TRX, USDT i USDC.

Jak podaje stronka Tron DAO Reserve, łączna wartość wszystkich monet USDD wyemitowanych przez Tron wynosi nieco ponad 723 miliony dolarów, a łączna wartość zabezpieczenia to aż 2.3 miliardy dolarów co stanowi 319% pokrycia. Co bardziej przykuwa uwagę to jednak procent na jaki można ”zaparkować” swoje stablecoiny.

34.27% dla depozytu w USDD, 34.27% dla depozytu w USDT, 10.47% dla depozytu w USDC. Czy jest to w ogóle możliwe?

Dla przypomnienia UST oferował ok. 20% na swoim Anchor Protocol a historia jest powszechnie znana.

Co na to Justin Sun? Uważa on, że UST upadło ze względu na zbyt szybki rozwój projektu i jego przelewarowanie. Zapewnia, że jego zespół uniknie błędów jakie popełnił TerraForm Labs a USDD będzie bezpiecznym ”zakładem”.

Pytanie nasuwa się więc jedno. Czy inwestorzy są bezpieczni?

Problemy USDD pojawiły się 13 czerwca, kiedy to USDD stracił swój peg do dolara. 19 czerwca 1 USDD był warty 0.93$. Obecnie cena USDD wynosi 0.98$ wg coinmarketcap.com.

Wg YouTubera Coffeezilla, który stał się popularny po tym jak odkrył scam na innej kryptowalucie Safemoon, w USDD widać od razu kilka poważnych problemów.

Podważa on dwa podstawowe założenia projektu. Mianowicie decentralizację i czy jest to w ogóle stablecoin algorytmiczny.

Okazuje się, że algorytm wybijania i palenia USDD został spauzowany i tylko niektóre instytucje mogą wybić nowego USDD w przeciwieństwie np. do UST, gdzie mógł to zrobić każdy uczestnik rynku. Prawdopodobnie uratowało to USDD przed scenariuszem 'UST death spiral’.

Coffeezilla podaje również, że śledząc portfele Justina Suna można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem że z $723 mln USDD, $683 mln zostało ‘’wybite’’ przez niego co stanowi 94% całej podaży. Słaby aspekt jeśli chodzi o decentralizację.

Coffeezilla zauważył, że rezerwy BTC wykorzystywane do zabezpieczenia USDD są przetrzymywane na portfelu, który ma ponad 2 lata. Nie wygląda to jak nowy portfel DAO.

Zagadkowe jest również to, że mimo posiadania 319% pokrycia dla USDD nie zdołał on jednak obronić pegu z 1$.

No i już na koniec… ponad 34% rocznie? Czy rezerwy mogą to wytrzymać? Czy znowu stwierdzenie „zbyt piękne, żeby było prawdziwe” okaże się trafne?

Oceńcie sami!

Podobne:

Komentarze