Czy Tether ma szansę podzielić losy TerraUSD?

3 914

Upadek TerraUSD doprowadził do natężenia rozmów na temat realnej stabilności innych stablecoinów, przede wszystkim największego z nich, Tethera (USDT).

Choć potencjalny upadek i brak pokrycia Tethera to temat stary jak świat, krach UST pociągnął za sobą chwilowe odklejenie się USDT od kursu dolara, a co za tym idzie nadszarpnął zaufanie inwestorów, którzy zaczęli rozglądać się za pewniejszymi rozwiązaniami.

W wywiadzie udzielonym portalowi CNBC, Michael Hsu, szef amerykańskiego Biura Kontrolera Walut (Comptroller of Currency – OCC) przyznał, że upadek Terra (LUNA) wraz z jego algorytmicznym stablecoinem UST zdemaskował „głębokie luki w ekosystemie krypto”.

Zdaniem Hsu, chwilowe utracenie przez Tethera spójności z kursem dolara, będące następstwem krachu na UST jest sygnałem, który wszyscy inwestorzy powinni traktować z wielką powagą.

„To, co jest moim zdaniem najbardziej interesujące – TerraUSD była algorytmicznym stablecoinem… Tether nim nie jest. Ma zabezpieczenie w postaci aktywów. Mimo wszystko istniało zagrożenie „zarażenia” się przypadkiem UST. Dlaczego?” – pytał w wywiadzie Hsu.

Na temat stablecoinów i rynku kryptowalut wypowiedział się także senator Cory Broker z Partii Demokratycznej. Jego zdaniem branża potrzebuje regulacji by być bardziej stabilną, ale ludzie odpowiedzialni za ich wprowadzenie powinni skupić się na tym, by firmy emitujące stablecoiny nie opuszczały Stanów Zjednoczonych.

Po zamieszaniu związanym z upadkiem UST, rezerwy Tethera poddawane są coraz bardziej szczegółowej kontroli. Dziennikarzom z Financial Times udało się ustalić, że nieujawnione rezerwy Tethera są przechowywane w banku Capital Union, który ma swoją siedzibę na Bahamach.

Właściciele Tethera odmawiają do tej pory komentarza na temat swoich powiązań z Capital Union. Urzędnicy bankowi stwierdzają z kolei, że „jedyne informacje dostępne publicznie to te, zamieszczone w rocznym raporcie naszej firmy”. Dodajmy, że bank Capital Union został założony 9 lat temu, a w roku 2020 oficjalna wartość jego aktywów wynosiła 1 mld. dolarów.

Przedstawiciele Tethera przyznają się natomiast do powiązań z innym bankiem z Bahamów, Deltec Bank & Trust, którego szef potwierdził w wywiadzie udzielonym Bloombergowi w 2021 roku, że bank posiada jedynie 25% rezerw Tethera w postaci obligacji i gotówki. Z kolei CTO Tethera, Paolo Ardoino, w swoim mało konkretnym oświadczeniu udzielonemu Financial Times w maju 2022 przyznał, że firma (Tether) „posiada depozyty gotówkowe w dwóch instytucjach na Bahamach i ma silne relacje bankowe z wieloma bankami na całym świecie”.

Może Cię zainteresować:

Komentarze