Czy fundusz Three Arrows Capital sprzeniewierzył pieniądze klientów?

Burza wokół funduszu Three Arrows Capital nie ustaje. Teraz głos w dyskusji zabrał Danny Yuan, szef funduszu hedgingowego 8 Blocks Capital z siedzibą w Hong Kongu.

W udostępnionym w nocy na Twitterze poście, oskarżył on Three Arrows Capital o bezprawne wykorzystanie 1 miliona dolarów ze środków przechowywanych na ich koncie przez 8 Blocks w celu uzupełnienia depozytu zabezpieczającego pozycje funduszu. Było to możliwe ze względu na porozumienie zawarte między dwoma funduszami w 2020 roku, w wyniku którego Three Arrows Capital wyraziło zgodę na korzystanie z ich rachunków handlowych.

Pełen tekst z opublikowanego przez Yuana tweeta zamieszczamy poniżej.

1) Co wydarzyło się między 3AC a nami i co wiemy do tej pory:

2) Od listopada 2020 r. zawarliśmy umowę z firmą 3AC, na mocy której będziemy uiszczać opłatę za korzystanie z ich rachunków transakcyjnych.

3) Jako delta-neutralny animator rynku na rynkach kryptowalut, jesteśmy bardzo wrażliwi na opłaty transakcyjne. Kiedy handlujesz 9 cyframi USD dziennie, nawet 1 punkt bazowy na 100 000 000 to 10 000 USD. Jeśli robisz to codziennie, bardzo szybko sumuje się to w dużą kwotę.

4) Nasza umowa z nimi była więc taka: wycofujemy się, kiedy chcemy. 100% PNL należy do nas. Nie wolno im przenosić naszych środków bez zezwolenia (zwiększa to ryzyko likwidacji naszych pozycji), a w zamian płacimy im opłaty za usługi.

5) To była relacja przynosząca obopólne korzyści przez ponad 1,5 roku. Znaliśmy ich od 2018 r., uważaliśmy, że są kompetentni i nie sądziliśmy, że są na tyle zdegenerowani, aby stracić miliardy i nie zastosować podstaw zarządzania ryzykiem.

6) 12 czerwca, gdy rynek spadał, a my potrzebowaliśmy środków na pozycje na innych giełdach, poprosiliśmy zespół operacyjny o wycofanie środków, co zostało zaakceptowane.

7) 13 czerwca, w związku z kontynuacją spadku, poprosiliśmy o większą wypłatę. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, ale wtedy nie zastanawialiśmy się nad tym zbytnio. Po pewnym czasie rynek ustabilizował się, więc środki nie były nam już potrzebne. Pomyśleliśmy, że może są po prostu zajęci.

8) 24 godziny temu nasz skrypt monitorujący fundusze zauważył, że na naszych kontach brakuje około 1 mln euro. Skontaktowaliśmy się z @KyleLDavies z zespołu operacyjnego na Telegramie w sprawie brakujących środków – bez odpowiedzi. Próbowaliśmy się do nich dodzwonić – byli online i nie odebrali.

9) Następnie nasi traderzy zauważyli, że na Twitterze krąży kilka plotek spekulujących na temat niewypłacalności firmy 3AC. Ponieważ byliśmy w to bezpośrednio zaangażowani, czuliśmy potrzebę poinformowania świata o tym, co się stało, i zbadania skali zarażenia 3AC.

10) Wiele osób przekazało informacje o tym, co wiedzą – wiele z nich ma także bezpośrednie relacje z 3AC.

11) Dowiedzieliśmy się, że wszędzie mieli długi lewarowane i otrzymywali wezwania do uzupełnienia depozytów. Zamiast odpowiadać na wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, pozbywali się wszystkich. Platformy nie miały innego wyboru, jak tylko zlikwidować ich pozycje, co spowodowało dalszy spadek na rynkach.

12) Nadal jednak posiadają oni aktywa na wielu platformach (wiecie, kim jesteście). Wzywamy was do zamrożenia ich aktywów, aby osoby, którym firma 3AC jest winna pieniądze, mogły je spłacić w przyszłości po zakończeniu postępowania sądowego.

13) Jeśli ma to znaczenie, w przeważającej części nie spekulują pieniędzmi klientów, jak to miało miejsce w przypadku Celsiusa (może innym razem pojawi się wątek o naszych kontaktach z nimi w 2019 r.), jednak w tym przypadku wykorzystali nasze środki (~1 mln USD), aby odpowiedzieć na wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

14) Przegrać zakład to jedno, ale przynajmniej zachowaj się honorowo i nie wciągaj w swoje zakłady innych, którzy nie mają z nimi nic wspólnego. A ma pewno nie wyżywaj się na wszystkich, bo potencjalnie mogliby oni Ci pomóc.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx