Czy Blockchain rozwija się w takim tempie jak Internet? | Porównajmy

1 912
Gdyby w połowie lat 80-tych ktoś powiedział mi, że będę mógł wysyłać wiadomości tekstowe na drugi koniec świata z małego podręcznego urządzenia z użyciem Internetu siedząc np. w toalecie, popukałbym się zapewne w głowę i powiedział: niemożliwe. A jednak. Internet przyniósł tak wiele przypadków użycia, ze w dzisiejszych czasach po prostu nie sposób się bez niego obyć. W Internecie znajdziemy wszystko, co tylko chcemy. Możemy wykorzystać go do celów komunikacyjnych i biznesowych. Internet jest integralną częścią biznesu, w tym działalności banków, firm logistycznych a nawet motoryzacyjnych.

Czy dzisiaj, praktycznie w połowie 2019 roku możemy powiedzieć, że tempo rozwoju blockchain toczy się tym samym lub podobnym rytmie, co Internetu w latach 90-tych? Dobrym punktem wyjścia do przeprowadzenia takiej analizy jest infografika z czerwca 2018, opublikowana przez agencję Citisoft. Czy z perspektywy czasu mieli rację, dokonując projekcji rozwoju zastosowań blockchain w porównaniu do etapów rozwoju Internetu? Sprawdźcie sami!

blockchain internet

Wszystko idzie naturalnym torem

Na infografice przedstawiono trzy fazy rozwoju Internetu w porównaniu z potencjalnymi cyklami rozwoju blockchain. To naturalny rytm życia każdej technologii. Z początku nie rozumiana i wyśmiewana, prężnymi i zdecydowanymi krokami zmierza w kierunku masowego przyjęcia i akceptowalności.

Patrząc na to zestawienie widzimy wyraźnie, że z początku mamy do czynienia z fazą eksperymentowania i inspiracji, następnie ze swoistym przełamywaniem fal aż w końcu zdecydowanym wzrostem wykorzystania. Wygląda na to, że drugi ze wskazanych okresów, który właśnie się rozpoczął, potrwa mniej więcej do 2025 roku i skupiony będzie na stopniowym zastępowaniu wielu stosowanych dzisiaj rozwiązań podobnie, jak przesyłanie maili wpłynęło na wysyłanie listów pocztą. Rozwój blockchain obserwujemy na co dzień, co łatwo możecie potwierdzić śledząc nasze publikacje na ten temat.

Blockchain w 2035 roku

To, jak blockchain rozwinie się w przeciągu kolejnych 16-20 lat, autorzy infografiki zestawili z końcówką 2016 roku. Pokazano wyraźnie, że Internet w tym czasie zmienił sposób postrzegania świata i wykorzystania wielu mechanizmów ekonomicznych. Czy to samo czeka blockchain? Citisoft twierdzi, że do 2035 roku blockchain osiągnie pełną dojrzałość zarówno w ramach rosnącej gamy zastosowań, jak również świadomości użytkowników.

Co myślicie na ten temat? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach!

Komentarze