Czy altcoiny tylko podnoszą ryzyko inwestycyjne?

Każdy szanujący się inwestor chociaż raz brał udział w dyskusji zatytułowanej “BTC vs altcoiny”. Niektórzy sądzą, że altcoiny w naszym portfolio tylko podnoszą ryzyko inwestycyjne, a kwestie ewentualnych zysków długoterminowych powinniśmy zostawić bitcoinowi. Czy to prawda? Potraktujcie to jako przyczynek do dyskusji.

Bitcoin kontra reszta świata

Od wielkiego boomu z 2017 roku trwa dyskusja dookoła wszystkich altcoinów. Podczas poprzedniego bullrunu, cały rynek zwiększył swoją kapitalizację gigantycznie. Dodatkowo, kryptowaluty inne niż BTC osiągnęły największą siłę względem dominatora. Samo Ethereum urosło stukrotnie w ciągu 15 miesięcy. Między innymi to spowodowało, że dominacja bitcoina po raz pierwszy spadła z 90% do 33%. Ogłoszono, że król umarł, a alty to jego następcy. Dziś jednak jest inaczej. Altcoiny tylko podnoszą ryzyko inwestycyjne, a bitcoin wrócił na tron.

Willy Woo, popularny analityk podkreślił istotną rolę tak zwanego Lindy Effect, według którego, oczekiwana długość życia bitcoina będzie zależała od tego, jak długo jest już w obiegu. Z każdym kolejnym cyklem swojej “egzystencji”, jego przewidywalna żywotność zwiększa się. Woo sądzi, że w przypadku altcoinów takiej pewności nie ma. Co więcej, ich sukces w dużej mierze miałby opierać się wyłącznie na marketingu.

Woo twierdzi, że bitcoin, jako pierwsza kryptowaluta, ma wielką przewagę nad konkurencją. Ponadto, głosy dotyczące przestarzałej technologii i powolności najpopularniejszej kryptowaluty są nieistotne, ponieważ nie osłabiają wartości BTC. Na sam koniec analityk podsumował, że BTC jest jedyną kryptowalutą, w którą ten zainwestowałby długoterminowo – na 10 lat.

Sezony altcoinów?

Niektórzy cały czas mają jednak nadzieję na to, że altcoiny powstaną. Dave the Wave podkreśla, że trend średniej ruchomej BTC zatrzymuje się, co może spowodować utratę tempa wzrostu bitcoina względem altcoinów. Jeszcze inne osoby wskazują na podręcznikowe podobieństwo wykresu altów do tradycyjnego modelu bańki. Daje to nadzieję na stabilizację i wzrost ceny kryptowalut.

Nie zapominajmy jednak, że wiele czynników wskazuje jednak na to, że sezon altcoinów prędko (jeśli w ogóle) nie nadejdzie. Czynniki ekonomiczne, ale także ogólny sentyment wskazują, że osoby, które utopiły pieniądze na szczycie bańki, nieprędko je odzyskają.

Komentarze