Czego nie zakażemy, to zaadoptujemy | Kryptowaluty w USA

Nie sposób zakazać kryptowalut i Bitcoina, więc się do nich przyłączmy – taką postawę wobec cyfrowych walut ostatnio zaprezentował amerykański Ustawodawca. Poniżej krótka relacja z posiedzenia senackiej komisji.

Kryptowaluty w USA

Niejeden rząd próbował zakazać kryptowalut i Bitcoina, a przynajmniej ograniczyć ich wpływ na gospodarkę kraju już w zarodku. Jednak po jakimś czasie zniesiono zakazy, które, jak się okazało niewiele wniosły, a wręcz przeciwnie, pobudzały rozwój cyfrowej ekonomii. Bo przecież piękno tej technologii polega właśnie na tym, że nie da się zbanować kryptowalut. Kryptowaluty są zdecentralizowane, autonomiczne i odporne na jakiekolwiek próby manipulacji z zewnątrz. Nie wszystkie, rzecz jasna.

Wydawałoby się, że amerykański Ustawodawca również to zrozumiał. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Senackiej USA ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich dotyczącym regulacji kryptowalut, przewodniczący Mike Crapo powiedział:

Jeśli Stany Zjednoczone zdecydowałyby – i nie twierdzę, że taka jest powinność – jeśli Stany Zjednoczone zdecydowałyby, że nie chcą, aby kryptowaluty tu funkcjonowały i spróbowały je zakazać, to jestem głęboko przekonany, że nie zdołalibyśmy tego zrobić, bo to globalna innowacja.

Powyższe oświadczenie ze strony przewodniczącego było skierowane do Jeremy’ego Allaire, CEO i założyciela Circle.

Wartość kryptowalut

Jeremy Allaire odpowiedział przewodniczącemu:

Myślę, że wyzwanie, z którym wszyscy się mierzymy dotyczy niektórych kryptowalut – one są tylko otwartoźródłowym oprogramowaniem […].

Nie ma nic więcej. To funkcjonuje w Internecie, ma otwartoźródłowe oprogramowanie, które każdy może zaimplementować i uruchomić wszędzie, gdzie działa Internet […]. To jest wyzwanie przed którym teraz stoi każdy rząd na świecie – ten pieniądz, cyfrowy pieniądz będzie poruszać się bezszelestnie wszędzie na świecie z prędkością Internetu.”

Patrick McHenry, amerykański kongresmen w wywiadzie dla CNBC na początku lipca również podkreślił, że “nie ma możliwości zabicia Bitcoina”.

Donald Trump niestety też nie jest przekonany, co do wartości walut cyfrowych, stawiając je w złym świetle.

Jeżeli amerykański prawodawca zorientował się, że nie sposób zakazać, zbanować kryptowalut to miejmy nadzieję, że odwróci swą politykę. A tym samym dołączy w pełni do światowej innowacji pieniądza elektronicznego.

Co myślicie o podejściu do kryptowalut, jakie prezentuje Ustawodawca w Stanach Zjednoczonych?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze