CryptoZoo znanego youtubera przykrywką dla oszustwa

3 097

Znany amerykański youtuber Logan Paul znalazł się w centrum uwagi świata gier wideo NFT. Niedawno został on oskarżony o zorganizowanie oszustwa powiązanego z grą wideo o nazwie CryptoZoo. Sprawę odkrył youtuber i dziennikarz Stephen Findeisen, lepiej znany w Internecie jako Coffeezilla. Findeise specjalizuje się w badaniu oszustw związanych z kryptowalutami i firmami cyfrowymi.

Gra NFT od influencera

CryptoZoo to najnowszy projekt związany z technologiami blockchain influencera Logana Paula. Według tego amerykańskiego youtubera jest to „naprawdę zabawna” gra wideo, w której gracze mogą kupować jaja zwierząt, inkubować je, aż narodzi się stworzenie, a następnie mogą hybrydyzować je z innym gatunkiem, aby stworzyć nowe zwierzę. Im rzadszy nowy okaz, tym wyższa jego wartość.

Paul opisuje swoją grę wideo jako „ graj, aby zarobić ”. CryptoZoo to rodzaj gry NFT, w której użytkownicy mogą wygrać prawdziwe pieniądze. Wszystko opiera się na ZooCoins, wirtualnej walucie używanej do kupowania jaj w CryptoZoo. W przeciwieństwie do np. Fortnite V – Bucks, ZooCoins to kryptowaluta, którą można handlować.

Dlaczego CryptoZoo to oszustwo?

Pętla gry zaproponowana przez Logana Paula jest następująca: kupujesz ZooCoins za prawdziwe pieniądze, inwestujesz w cyfrowe jaja CryptoZoo, tworzysz nowe zwierzęta hybrydowe i wyceniasz swoją swoje cyfrowe stworzenia. Gra kusi obietnicą generowania pasywnego dochodu poprzez granie w gry wideo. Główny problem z tym wszystkim polega na tym, że gra CryptoZoo nie działa i że wiele osób wydało miliony dolarów zaślepione fałszywymi obietnicami Logana Paula.

Według Stephena Findeisena, fani tego influencera wydali razem ponad 2,5 miliona dolarów na zakup jajek od CryptoZoo. W 2021 roku, w szczytowym momencie, ZooCoin osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości prawie dwóch bilionów dolarów. Niektóre dane, które pojawiają się w filmie Findeisena, pokazują, że osoby straciły dziesiątki tysięcy dolarów na tym oszustwie.

W swoim podcaście Impaulsive Logan Paul wielokrotnie wyjaśniał, jak duży i spektakularny jest projekt CryptoZoo. Stwierdzeniami takimi jak „zainwestowaliśmy ponad milion dolarów w rozwój” lub „dzieci programistów uwielbiają tą grę”, sprzedał pomysł, że jego gra wideo NFT zmieni branżę (a przynajmniej tak wierzyli jego fani).

Rzeczywistość jest taka, że ​​gra wideo przedstawiona przez Paula nigdy nie istniała. Obecnie jedyne, co możesz zrobić z jajami CryptoZoo , to wyświetlanie statycznych obrazów na ekranie komputera, z którymi nie można wchodzić w interakcje. Ponadto opcja wymiany wirtualnej waluty ZooCoin na prawdziwe pieniądze nigdy nie działała w aplikacji.

Stephen Findeisen po miesiącach śledztwa odkrył, że Logan Paul i jego zespół odmówili zapłaty twórcom projektu i z tego powodu programiści nigdy nie dostarczyli kodu. Był to zespół 30 osób z tygodniowymi wydatkami w wysokości 50 000 USD. Ale to nie wszystko.

Logan Paul i jego świta manipulowali rynkiem

Ostatecznie CryptoZoo było przykrywką dla Paula i jego zespołu, aby zarobić ogromne pieniądze, manipulując rynkiem kryptowalut. Innymi osobami zaangażowanymi w oszustwo, poza influencerem są: menadżer Paula, Jeff Levin, szef deweloperów Eddie Ibanez oraz „król kryptowalut” Jake Greenbaum. Te cztery osoby przygotowały oszustwo, które zakończyło się niepowodzeniem z powodu wewnętrznych kłótni i braku zaufania.

CryptoZoo miało zostać oficjalnie wydane 20 sierpnia 2021 r., ale kilka miesięcy wcześniej czterech głównych członków zespołu potajemnie uruchomiło kryptowalutę z gry. W ten sposób mogli zgromadzić dużą ilość monet po bardzo niskiej cenie, aby je sprzedać, gdy gra miała swoją premierę, a wartość cyfrowych aktywów gwałtownie wzrosła. Cała czwórka uzgodniła ceny, terminy kupna i sprzedaży, co oznacza, że ​​spiskowali, by manipulować rynkiem. Ostatecznie plan nie do końca się powiódł, ponieważ nieufność w samej grupie spowodowała, że ​​niektórzy członkowie nie przestrzegali ustalonych zasad. Logan Paul i jego menadżer nie dokonali sprzedaży, podczas gdy Jake Greenbaum, spieniężył ZooCoins w kwocie 6 milionów dolarów.

Komentarze