Cryptopia wraca po ataku hakerskim, w wyniku którego utracili 16 mln dolarów

1 302

Giełda kryptowalut Cryptopia zamierza ponownie otworzyć swoją stronę internetową dla użytkowników platformy. Strona będzie dostępna w trybie „read only”, tak więc użytkownicy będą mogli jedynie sprawdzić swój obecny stan portfela, który może nie być zbyt zadawalający. Przyczyną wstrzymania handlu na giełdzie był poważny atak hakerski, w wyniku którego giełda utraciła 16 milionów dolarów, głównie w kryptowalucie Ethereum. Początkowe dany wskazywały, iż notowane straty zamkną się w okolicy 2,5 miliona dolarów. Restart platformy odbędzie się w poniedziałek 4 marca. 

Jak to się zaczęło?

Hakerzy włamali się na giełdę w styczniu 2019 roku, o czym pisaliśmy na naszym portalu. Skradziono miliony dolarów w kryptowalutach, głównie Ethereum. Od tego czasu rozpoczęło się międzynarodowe dochodzenie, z którego władze giełdy ujawniły, że ​​hakerzy zdołali uprowadzić jedną dziesiątą wszystkich krypto aktywów będących w posiadaniu giełdy. W dniu 15 stycznia br., Cryptopia ogłosiła atak, co zaskoczyło tysiące użytkowników giełdy. Warto podkreślić, iż szczegóły dotyczące kradzieży pozostały niewyjaśnione, a utracona kwota nie została podana do opinii publicznej. Władze platformy zachowały ścisłe informacje dotyczące dokładnych danych, twierdząc, że cyberatak stał się sprawą służb bezpieczeństwa.

cryptopia kryptowaluty giełda kryptowalut
źródło: pexels/pixabay

Do tej pory użytkownicy postrzegają ruchy platformy jako zwyczajny szum medialny. Jednakże zespół Cryptopii wskazuje na gotowość do powrotu jako funkcjonalna giełda kryptowalut. Zespół ogłosił również, że założyciele projektu (Adam Clark i Rob Dawson), powrócą, aby obsłużyć restart platformy. Będą oni również uczestniczyć w odbudowie giełdy, projektując nowe strategie firmy.

„Po wczorajszej wiadomości z przyjemnością informujemy o powrocie naszych dwóch założycieli, Adama Clarka i Roba Dawsona, z powrotem do Cryptopii. Ich celem będzie wyznaczenie wyraźnego kierunku strategicznego. Obecnie obliczyliśmy, że hakerzy ukradli 9,4% z całej puli naszych aktywów.” – oświadczył zespół Cryptopia

Rekompensata za utracone kryptowaluty. Czy klienci się tego doczekają?

Użytkownicy giełdy żądają realnych dowodów, które ukażą poprawę bezpieczeństwa platformy. Oprócz tego, klienci czekają na możliwość zastosowania rekompensaty, co zostało omówione na Twitterze oraz Facebooku giełdy. Cryptopia posiada własny cyfrowy zasób (CEFT), który służy do wypłat dywidendy z opłat handlowych w oparciu o miesięczne przychody. Nie jest jeszcze podane, czy jakakolwiek forma cyfrowej rekompensaty aktywów zostanie wydana dla dotkniętych portfeli. Ponadto użytkownicy giełdy nadal nie zorganizowali się w celu własnej reprezentacji prawnej.

Korzystaliście z usług giełdy Cryptopia? Co sądzicie o tej platformie? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze