Cotygodniowy raport Glassnode’a: kapitulacja BTC trwa w najlepsze, jednak dno dopiero przed nami

8 053

Wielu analityków przepowiada, że bottoming Bitcoina zbliża się wielkimi krokami. Swoje zdanie opierają na sprawdzonych i dotychczas działających indykatorach, które w głównej mierze bazują na danych on-chain. Najnowszy, poniedziałkowy (11.07) raport Glassnode’a zdaje się potwierdzać ich tezy.

Cena Bitcoina od niemal miesiąca „kręci się” w okolicach 20 000$. Zdaniem ekspertów odpowiedzialnych za raport jesteśmy świadkami konsolidacji, która jest z kolei wynikiem silnych spadków i ekstremalnej, czerwcowej zmienności.

BTC zanotował 75% spadek od najwyższego poziomu w historii, w związku z czym nawet najtwardsi z twardych posiadacze diamentowych rąk są poddawani silnej presji. Zgodnie z raportem, w tym tygodniu największą uwagę analityków skupią na sobie górnicy i długoterminowi posiadacze Bitcoinówto ich decyzje będą miały wpływ na to, w którą stronę podąży rynek. Choć może należałoby powiedzieć „jak głęboko spadniemy, i w którym momencie będzie można mówić o ostatecznym bottomingu. Niestety wszyscy bez wyjątku biorą pod uwagę trudną sytuację makroekenomiczną i czarne prognozy dotyczące szalejącej inflacji, dlatego nawet optymiści nie widzą wielu powodów do wzrostów.

„By rynek byka osiągnął ostateczne dno, największy udział monet ze stratą powinien znaleźć się w rękach tych, którzy są najmniej wrażliwi na cenę i mają najsilniejsze przekonania co do słuszności trzymania BTC” – piszą autorzy raportu Glassnode’a.

Zgodnie z danymi on-chain, rynek zmierza w kierunku „decydującego przetestowania determinacji inwestorów i ustanowienia odpornego, ostatecznego dna”.

Obecnie inwestorzy krótkoterminowy posiadają 16,2% BTC ze stratą, natomiast długoterminowy aż 28,5%. W ostatnim tygodniu zaobserwowano migrację Bitcoinów w stronę krótkoterminowych inwestorów, którzy próbują wycisnąć jak najwięcej ze spekulacji i krótkich sprzedaży (shortowaniu) Bitcoina. Oznacza to, że HODLerzy muszą wykazać się diamentowymi rękami i nie ulec presji sprzedażowej – dopiero wtedy będziemy mogli mówić o jednoznacznym formowaniu się dna i potencjalnej, powolnej zmianie trendu.

Dowodem na to, że rynek testował i wciąż testuje poziom bottomingu może być fakt sprzedaży BTC przez górników. Ci pozbyli się od maja aż 7,900 Bitcoinów, ale ostatnio ograniczyli nieco sprzedaż do 1,350 BTC na miesiąc (grafika poniżej).

Źródło: Glassnode

Czynnikiem krytycznym odnośnie silnej wyprzedaży Bitcoinów przez górników jest zawsze czas. W przypadku bessy z lat 2018-2019 kapitulacja górników trwała 4 miesięce i doprowadziła do uformowania się ostatecznego dna. Obecnie, wyprzedaż górników trwa dopiero ok. 2 miesięcy, a jej wynikiem była łączna sprzedaż 66 900 BTC.

Może Cię zainteresować:

Komentarze