Cosmos (ATOM) nabiera rozpędu – zapowiedź wrappowanego BTC

Uruchomienie bridge’a cross-chain przełożyło się wzrost zainteresowania Cosmos (ATOM).

Aktualna cena ATOM wynosi 21,55 USD, co oznacza około 140% wzrost w porównaniu do 20 lipca (8,87 USD).

Z czego wynika duże zainteresowanie kilkuletnim projektem?

Chociaż Cosmos nie jest nowym projektem, to zapowiedź prac nad bridgem BTC sprawiła, że znowu jest o nim głośno. Już kilka lat temu osoby związane z Cosmos zapowiadały stworzenie internetu dla blockchainów. Chodziło o możliwość tworzenia nowych sieci, które będzie można ze sobą łączyć w celu przesyłania tokenów.

Łatwe korzystanie z protokołów DeFi

Obecne zainteresowanie Cosmos (oraz związanym z nim tokenem ATOM) wynika przede wszystkim z tego, że możliwa jest już wymiana środków pomiędzy Ethereum a Cosmos. Do tego w najbliższym czasie do ekosystemu Cosmos ma dołączyć Bitcoin (BTC), co z pewnością przyciągnie wielu nowych użytkowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo handlować różnymi aktywami i korzystać z protokołów DeFi na różnych sieciach.

Wpływ na zainteresowanie tokenem ATOM ma również integracja z IBC. Dzięki niej powstała pierwsza zdecentralizowana giełda, która pozwala handlować aktywami dostępnymi na sieciach Cosmos i Ethereum.

Wrappowany Bitcoin na Cosmos?

Organizacja Interchain Foundation (IFC), której zadaniem jest przydzielanie grantów rozwojowych na rozwiązania wykorzystujące ekosystem Cosmos, kilka dni temu przyznała fundusze projektowi Interlay. Twórcy tego rozwiązania chcą wprowadzić Bitcoin do sieci Cosmos. Dzięki temu osoby, które podobnie jak Jack Dorsey lub Michael Saylor uznają tylko najstarszą kryptowalutę, będą mogły zablokować swoje BTC, aby otrzymać interBTC.

Te natomiast będzie można wykorzystywać w nowoczesnych projektach DeFi, które w wielu przypadkach pozwalają osiągnąć ogromne zyski (zawsze jednak należy pamiętać o ryzyku związanym z inwestowaniem).

„@inter_btc is building an #IBC bridge to enable any IBC compatible chain to access trustless Bitcoin.

This exciting step will help Cosmos grow the #DeFi sector & improve inter-blockchain collaboration”.

Jak widać, rozwijany od kilku lat projekt wciąż potrafi zaskoczyć. Nie jest to jednak pierwsza interesująca wiadomość związana z Cosmos w tym roku, bo już w marcu opisywaliśmy, że Cosmos (ATOM) umożliwia już obsługę komunikacji pomiędzy zdecentralizowanymi sieciami.

Komentarze