Coinbase pracuje z firmą BlackRock nad funduszami ETF dla kryptowalut

źródło: pixabay.com
1 465

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase zamierza utworzyć kryptowalutowy fundusz Exchange-traded fund (ETF) we współpracy z korporacją BlackRock. Jak podaje BusinessInsider, giełda od kilku tygodni prowadziła rozmowy z BlackRock, w szczególności z pracownikami grupy roboczej blockchain. BlackRock jest dziś największą firmą na świecie, zarządzającą aktywami o wartości blisko 6,3 biliona dolarów.

Po rosnącej liczbie odrzuconych wniosków dotyczących utworzenia funduszów ETF na Bitcoinie, Coinbase zdecydowało się spróbować swoich sił z wprowadzeniem własnego rozwiązania. Giełda kryptowalut z siedzibą w San Francisco, prowadziła rozmowy z BlackRock, największą na świecie firmą zarządzającą aktywami, aby stworzyć własny kryptowalutowy fundusz ETF. Jednakże, jeśli prace nad nowym funduszem dobiegną końca, wszystko zależy od decyzji Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która do tej pory nie zaakceptowała żadnego wniosku o utworzenie. ETF na Bitcoinie.

„Coinbase przeprowadziło rozmowy z pracownikami grupy roboczej blockchain firmy BlackRock, aby wykorzystać ich doświadczenie w zakresie wprowadzania na rynek produktów giełdowych” – informuje Business Insider.

Menedżer aktywów o wartości 6 bilionów dolarów, znany z działu iShares, założył w 2015 r. specjalny oddział blockchain, aby zidentyfikować różne zastosowania technologii w branży usług finansowych. Jednakże, dyrektor generalny BlackRock, Larry Fink, uprzednio stwierdził, że klienci firmy nie są zainteresowani rynkiem kryptograficznym i określili Bitcoina jako „indeks prania pieniędzy”. Nie jest jednak jasne, czy BlackRock zmienił swoje stanowisko, zgadzając się na współpracę z giełdą kryptowalut Coinbase.

Exchange-traded fund (ETF) to fundusz inwestycyjny specjalizujący się w określonym rynku, zwykle odzwierciedlającym indeksy giełdowe, tj. S&P 500. ETF pozwala inwestorom na bezpośredni wpływ na konkretny indeks, bez potrzeby kupowania aktywów. Tak jak twierdzi większość analityków, fundusze inwestycyjne ETF znacznie ułatwiłyby inwestowanie w kryptowaluty klientom i inwestorom instytucjonalnym, zarządzającym ogromnymi portfelami. Dla inwestorów instytucjonalnych, oszczędziłoby to kłopotu z założeniem portfela kryptowalutowego czy wyborem najlepszej giełdy kryptowalut.

Kryptowalut
źródło: pexels

Przedsiębiorcy i aktywiści kryptowalut od lat starają się o zatwierdzenie funduszy ETF przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Pierwsze wnioski oraz rozpoczęcie nacisku na komisje, zaczęły się cztery lata temu od propozycji braci Camerona i Tylera Winklevoss. Niestety, ich wnioski zostały odrzucone dwukrotnie, co prowadzić może do prostej konkluzji, iż SEC nie popiera utworzenia ETF-ów na Bitcoinie.

BlackRock i rynek kryptowalut

W lipcu opisywaliśmy wzrosty na rynku kryptowalut, prawdopodobnie spowodowane przez działania firmy BlackRock. Nowojorska korporacja założyła grupę roboczą, aby zbadać w jaki sposób może skorzystać z szybko rozwijającego się rynku kryptowalut. Firma stworzyła zespół najlepszych ekonomistów oraz analityków, aby zbadać kryptowaluty i ich bazową infrastrukturę – blockchain. Inwestycje tak dużego gracza nie obejdą się bez echa, jeśli firma zdecyduje zająć się rynkiem walut wirtualnych, może spowodować kolejny boom na rynku walut cyfrowych.

Co sądzicie o współpracy Coinbase z korporacją BlackRock? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze