Coinbase ogłasza współpracę z BlackRock! Po burzy wychodzi tęcza?

5 487

Największy na świecie fundusz zarządzający aktywami o wartości około 8 bilionów USD, BlackRock na dobre wszedł w przestrzeń kryptowalut. Na rosnące zainteresowanie cyfrowymi aktywami przez fundusz zanosiło się od dawna. Fundusz przekazał m.in. 600 mln USD finansowania dla projektu Algorand i wciąż buduje partnerstwo z firmą fintech Circle, która stoi za zyskującym popularność stablecoinem USDC, który staje się głównym rywalem USDT (Tether).

Dziś Coinbase ogłosiło partnerstwo z BlackRock.  ramach wsparcia inwestorów instytucjonalnych w zarządzaniu i dokonywaniu transakcji w BTC. Klienci instytucjonalni funduszu BlackRock będą wspierani przez fundusz w zakresie zarządzania aktywami, analizie rynkowych danych oraz dokonywania transakcji dzięki dostępowi do narzędzia analitycznego ALADDIN. Czy oznacza to motor dla kolejnej hossy?

https://twitter.com/coinbase/status/1555161624322998273?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet%7Ctwtr%5Etrue
Giełda Coinbase publicznie ogłosiła współpracę z BlackRock.
Znany analityk i komentator giełdowy Jim Cramer znów okazał się być antywskaźnikiem.
Fundusz ArkInvest prowadzony prze Cathie Wood również dokonał sprzedaży po dyskontowej cenie akcji w obawie przed SEC.
CEO BlackRock, Larry Fink wzbudza kontrowersje i jest nazywany 'królem Wall Street’. W przeszłości Fink był m.in. najczęstszym rozmówcą szefów Rezerwy Federalnej, próbowano też promować jego kandydaturę na Sekretarza Skarbu USA. Fink jest ściśle związany z partią Demokratyczną, a zbudowanemu przez niego funduszowi BlackRock zarzuca się m.in. budowę nowego ładu korporacyjnego. Fundusz BlackRock wielokrotnie angażował się w pomoc światowemu porządkowi finansowemu m.in. na prośbę rządu USA oferował m.in. pomoc dla upadających banków w czasie wielkiego kryzyzu z lat 2008-2009.

Czy to zapowiada nową hossę?

Wejście tak olbrzymiego funduszu jak BlackRock w przestrzeń crypto potwierdza, że rynek ten zostanie z nami 'na dłużej’ co z pewnością jest byczą informacją dla długoterminowych inwestorów. Według Josepha Chaloma, szefa działu partnerstw strategicznych w BlackRock coraz większa ilość instytucji deklaruje zainteresowanie dostępem do cyfrowych aktywów, a zadaniem funduszu jest udostępnienie najlepiej dostosowanej do tego platformy i dostosowanie usług pod kształtujący się, coraz silniejszy popyt. Coinbase, która obecnie jest największą kryptowalutową giełdą dzięki decyzji BlackRock może utrzymać swój status a sentyment wokół akcji firmy może ulec poprawie.

Czym jest ALADDIN?

Asset Liability Debt Derivative Investment Network (w skrócie ALADDIN) jest elektronicznym narzędziem umożliwiającym analizę potężnych ilości rynkowych danych i algorytmizację decyzji inwestycyjnych oraz tradingu. Algorytm został stworzony przez BlackRock Solutions do zarządzania ryzykiem. W 2020 roku algorytm zarządzał aktywami wartymi ponad 21,5 biliona USD. Algorytm budzi kontrowersje przez coraz szersze zastosowanie AI w handlu światowym oraz obawy przed potencjalnym atakiem hakerskim, który mógłby spowodować krach finansowy o potężnych rozmiarach. Funduszowi BlackRock od wielu lat zarzucana jest budowa 'technokratycznych’ rozwiązań. Jednocześnie firma pozostaje jednym z czołowych dostawców technologii dla instytucji finansowych. Wejście ALADDIN do świata kryptowalut oznacza, że przestrzeń cyfrowych aktywów zostanie ’jeszcze lepiej poznana’ przez inwestorów instytucjonalnych, a instytucje wykorzystujące algorytm prawdopodobnie zdobędą pewien rodzaj przewagi nad inwestorami indywidualnymi.

Komentarze