Coinbase ogłasza współpracę z BlackRock! Po burzy wychodzi tęcza?
Największy na świecie fundusz zarządzający aktywami o wartości około 8 bilionów USD, BlackRock na dobre wszedł w przestrzeń kryptowalut. Na rosnące zainteresowanie cyfrowymi aktywami przez fundusz zanosiło się od dawna. Fundusz przekazał m.in. 600 mln USD finansowania dla projektu Algorand i wciąż buduje partnerstwo z firmą fintech Circle, która stoi za zyskującym popularność stablecoinem USDC, który staje się głównym rywalem USDT (Tether).
Dziś Coinbase ogłosiło partnerstwo z BlackRock. ramach wsparcia inwestorów instytucjonalnych w zarządzaniu i dokonywaniu transakcji w BTC. Klienci instytucjonalni funduszu BlackRock będą wspierani przez fundusz w zakresie zarządzania aktywami, analizie rynkowych danych oraz dokonywania transakcji dzięki dostępowi do narzędzia analitycznego ALADDIN. Czy oznacza to motor dla kolejnej hossy?
Czy to zapowiada nową hossę?
Wejście tak olbrzymiego funduszu jak BlackRock w przestrzeń crypto potwierdza, że rynek ten zostanie z nami 'na dłużej’ co z pewnością jest byczą informacją dla długoterminowych inwestorów. Według Josepha Chaloma, szefa działu partnerstw strategicznych w BlackRock coraz większa ilość instytucji deklaruje zainteresowanie dostępem do cyfrowych aktywów, a zadaniem funduszu jest udostępnienie najlepiej dostosowanej do tego platformy i dostosowanie usług pod kształtujący się, coraz silniejszy popyt. Coinbase, która obecnie jest największą kryptowalutową giełdą dzięki decyzji BlackRock może utrzymać swój status a sentyment wokół akcji firmy może ulec poprawie.
Czym jest ALADDIN?
Asset Liability Debt Derivative Investment Network (w skrócie ALADDIN) jest elektronicznym narzędziem umożliwiającym analizę potężnych ilości rynkowych danych i algorytmizację decyzji inwestycyjnych oraz tradingu. Algorytm został stworzony przez BlackRock Solutions do zarządzania ryzykiem. W 2020 roku algorytm zarządzał aktywami wartymi ponad 21,5 biliona USD. Algorytm budzi kontrowersje przez coraz szersze zastosowanie AI w handlu światowym oraz obawy przed potencjalnym atakiem hakerskim, który mógłby spowodować krach finansowy o potężnych rozmiarach. Funduszowi BlackRock od wielu lat zarzucana jest budowa 'technokratycznych’ rozwiązań. Jednocześnie firma pozostaje jednym z czołowych dostawców technologii dla instytucji finansowych. Wejście ALADDIN do świata kryptowalut oznacza, że przestrzeń cyfrowych aktywów zostanie ’jeszcze lepiej poznana’ przez inwestorów instytucjonalnych, a instytucje wykorzystujące algorytm prawdopodobnie zdobędą pewien rodzaj przewagi nad inwestorami indywidualnymi.