Coin Center kwestionuje sankcje Departamentu Skarbu USA w sprawie Tornado Cash

Coin Center kwestionuje sankcje Departamentu Skarbu USA w sprawie Tornado Cash

„Traktując autonomiczny kod jako „osobę”, OFAC przekracza swoje uprawnienia ustawowe” – powiedzieli Jerry Brito i Peter Van Valkenburgh z Coin Center.

Grupa Coin Center z siedzibą w Stanach Zjednoczonych zajmująca się polityką kryptograficzną powiedziała, że ​​​​zamierza „dążyć do ulgi administracyjnej” dla osób dotkniętych sankcjami Tornado Cash nałożonymi przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu lub OFAC.

W poniedziałkowym poście na blogu dyrektor wykonawczy Coin Center Jerry Brito i dyrektor ds. badań Peter Van Valkenburgh stwierdzili, że OFAC „przekroczył swoje uprawnienia prawne”, gdy nazwał mikser kryptowalut Tornado Cash i powiązane z nim 44 adresy „Specjalnie Wyznaczonymi Obywatelami (SDN)”.

Według prawa USA – SDN to osoby i podmioty zlokalizowane na całym świecie, które są blokowane na podstawie różnych programów sankcji administrowanych przez OFAC. SDN mogą być firmami-przykrywkami, podmiotami parapaństwowymi lub osobami, które są własnością lub są kontrolowane przez kraje lub grupy docelowe lub działają w ich imieniu lub w ich imieniu.

8 sierpnia dyrektorzy stwierdzili, że działania Ministerstwa Skarbu mogły potencjalnie naruszyć „konstytucyjne prawo do należytego procesu i wolności słowa” mieszkańców USA i rozważali skierowanie sprawy do sądu.

„Traktując autonomiczny kod jako „osobę”, OFAC przekracza swoje uprawnienia ustawowe” – powiedzieli Brito i Van Valkenburgh.

Prawnicy Coin Center najpierw nawiążą współpracę z OFAC, aby omówić sytuację, a także poinformują o swoim stanowisku członków Kongresu. Następnie pomogą osobom z zablokowanymi funduszami połączonymi z Tornado Cash, składając wniosek o pozwolenie na wypłatę tokenów. Po tych działaniach organizacja zacznie badać kwestionowanie sankcji w sądzie.

Brito i Van Valkenburgh twierdzą, że w przeciwieństwie do sankcji OFAC przeciwko mikserowi kryptowalut Blender.io w maju — „podmiotowi, który jest ostatecznie pod kontrolą pewnych osób”, które lepiej pasują do definicji SDN — „nie można powiedzieć, że Tornado Cash jest to osoba podlegająca sankcjom”. Według kierownictwa Coin Center było to spowodowane adresami ETH dla inteligentnej umowy miksera:

„Tornado Cash Entity, który wdrożył aplikację Tornado Cash, nie ma dziś żadnej kontroli nad Aplikacją” – powiedzieli Brito i Van Valkenburgh.

„W przeciwieństwie do Blendera, Tornado Cash Entity nie może wybrać, czy Tornado Cash Application ma zajmować się miksowaniem, czy nie, i nie może wybrać, których „klientów” przyjąć, a których odrzucić”.

Prawnicy dodali:

„Podczas gdy typowe działania OFAC ograniczają jedynie ekspresyjne zachowanie (np. przekazywanie pieniędzy na konkretną islamską organizację charytatywną), to działanie wysyła sygnał – w rzeczywistości wydaje się, że miało na celu wysłanie sygnału – że pewna klasa narzędzi i oprogramowania nie powinna być używana przez Amerykanów nawet w całkowicie uzasadnionych celach. Nawet jeśli ta lista naprawdę i wyłącznie ma na celu powstrzymanie północnokoreańskich hakerów przed korzystaniem z Tornado Cash, i nawet jeśli wpływ na korzystanie z narzędzi przez Amerykanów z uzasadnionych powodów był akceptowany przez OFAC w analizie wpływu dodatkowego, może nie być wystarczy by skierować sprawę do sądu”.

Po ogłoszeniu sankcji wobec Tornado Cash osoby związane z kontrowersyjnym mikserem odcięły się od niektórych scentralizowanych platform w obliczu kontrowersji. Współzałożyciel Tornado Cash, Roman Semenov, poinformował, że platforma programistyczna GitHub zawiesiła jego konto w poniedziałek, a użytkownicy zdecentralizowanej, autonomicznej organizacji miksera i kanału Discord powiedzieli, że oba media również przestały działac.

W czerwcu Coin Center pozwała Departament Skarbu USA do sądu federalnego, twierdząc, że departament rządowy przewidział niekonstytucyjną poprawkę w ustawie o infrastrukturze podpisaną przez prezydenta Joe Bidena w listopadzie 2021 r. Grupa twierdziła, że ​​przepis w prawie miał na celu zbieranie informacji o osobach zaangażowanych w transakcje kryptograficzne.

Wykorzystanie „luki prawnej” może pomóc wypłacić środki z kontrowersyjnego miksera Tornado Cash uczciwym inwestorom. Jednak może pomóc także przestępcom. Odwieczny dylemat, które „mniejsze zło” wybrać jest w tym przypadku bardzo aktualne.

Osobiście uważam, że nadrzędną wartością jest konieczność ochrony uczciwych obywateli a następnie wprowadzanie regulacji, które uniemożliwią działanie przestępcom.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx